Lęg brodźca pławnego (Tringa stagnatilis) nad Biebrzą w 2013 roku.
Beata Głębocka
data: 2014-05-30
Wiosną 2013 roku Biebrza kolejny raz mnie zaskoczyła. I za tą nieprzewidywalność między innymi ją kocham. Naszej ekipie pracującej w Ostoi Biebrzańskiej przy inwentaryzacji kulika wielkiego, w skład której oprócz mnie wchodzili Agnieszka Aleksiejczuk i Sławek Niedźwiecki, udało się odnaleźć lęgowego brodźca pławnego, tak rzadko gniazdującego w Polsce.
Czytaj więcej»
Muflon - nie taka znów dzika owca
Romuald Mikusek
data: 2014-04-30
Biorąc się za tekst o muflonie, który miał uzupełnić obraz tych zgrabnych zwierząt zarejestrowany dzięki fotopułapce, myślałem, że będzie to krótki opis obcego gatunku dzikiej owcy zamieszkującej nasze lasy, zagrożonej wyginięciem w swoich rodzinnych stronach. Życie - a może raczej dociekliwość naukowców – spłatały jednak małego figla
Czytaj więcej»
Ochrona zagrożonych gatunków ptaków w Karpatach Zachodnich
Romuald Mikusek
data: 2014-02-11
Ptaki można chronić na różny sposób. Jednym z nich jest próba minimalizowania skutków działań człowieka poprzez uzupełnianie tych elementów, które okazują się być wiążące dla ich egzystencji. To właśnie robiliśmy w Karpatach w latach 2011-2013, skupiając się na udostępnianiu miejsc lęgowych gatunkom rzadkim i zagrożonym.
Czytaj więcej»
Piękny kubek "Orły"
polskaprzyroda.pl
data: 2014-01-27
Piękna akwarela, która powstawała wiele godzin. Udało nam się pokazać to wszystko na jednym, wyjątkowym kubku.
Czytaj więcej»
"Obrazy natury - Dzień dobry"
K&T
data: 2013-03-02
Złota godzina - szczególny moment dla każdego fotografa i filmowca. Najlepsze światło do uchwycenia piękna natury, które potrafi zmienić zwykłe miejsca w zaczarowane i magiczne...
Czytaj więcej»
Wiosna pod znakiem włochatki
Grzegorz Leśniewski
data: 2013-03-02
Włochatka to jedna z naszych najmniejszych sów. Choć prowadzi skryty, typowo nocny tryb życia, nie jest tak rzadka jak dawniej sądzono. Ta wiosna była szczególnie owocna w spotkania z tą sympatyczną sową, również dla mnie.
Czytaj więcej»
Wilcze gniazdo
Romuald Mikusek
data: 2013-03-02
Wilczych gniazd znajduje się co roku kilka w różnych częściach Polski, więc to o którym piszę może być tylko kolejnym, szczęśliwym trafem. Parę rzeczy sprawia jednak, że było to spotkanie wyjątkowe, nie tylko dla mnie, ale także dla poznania gatunku w ogóle. To kolejny dowód na niebywałą inteligencję tego drapieżnika, która przejawia się m.in. w plastyczności zachowań.
Czytaj więcej»
"Zimnym okiem automatu"
polskaprzyroda.pl
data: 2013-03-02
Zapraszamy na wyjątkowy film Mariusza Nędzyńskiego, zrealizowany na podstawie zdjęć z fotopułapek, przedstawiający rzadkie gatunki zwierząt i ich zachowania w naturalnym środowisku. Zobaczmy karpacką puszczę z perspektywy jakiej dotąd nie znaliśmy.
Czytaj więcej»
Zatrzymane na kartce papieru...
Przemek Kumorek
data: 2013-03-02
Przyrodę można uwiecznić na wiele sposobów. Fotografia, film, dźwięk - to wszystko wymaga odpowiedniego sprzętu, dużego doświadczenia i przede wszystkim szczęścia. Jest jeszcze rysunek, gdzie wystarczy tylko kartka papieru i ołówek, ale za to potrzebny jest prawdziwy talent.
Czytaj więcej»
Cisza
Radosław Kaźmierczak
data: 2013-03-02
Niewiele pozostało już dzikich i nieskażonych cywilizacją miejsc, zwłaszcza w Europie. My mamy Dzikie Cuda Polski, których przykładem mogą być m.in. Bieszczady...
Czytaj więcej»