Paradoks zająca
Piotr Pukos
data: 2012-07-04
Paradoksem nazywamy twierdzenie, w zasadzie logiczne, jednak prowadzące do zaskakujących lub sprzecznych wniosków. Paradoksem jest, że wszyscy Polacy znają ojczystą przyrodę. Jest to w miarę prawdziwe, jeśli chodzi o skojarzenia. Można tu śmiało pominąć wymogi rozpoznawania owadów, ryb, roślin, a nawet gatunków drzew, bo to trudniejsza materia. No, ale jeśli powie się: bocian, kret, sarna albo zając, to przecież każdy wie, jak one wyglądają, czyli że je zna. Czy aby na pewno?
Czytaj więcej»
Dudkowe zaloty
Marcin Lenart
data: 2012-07-02
Od momentu, gdy po raz pierwszy zobaczyłem słynne zdjęcie dudków Grzegorza Leśniewskiego, zacząłem marzyć o tym, aby uwiecznić podobną chwilę z życia tych ptaków.
Czytaj więcej»
Wschody i zachody
Radosław Kaźmierczak
data: 2012-07-02
Wschody i zachody Słońca to momenty często fotografowane, i nie ma się co dziwić, bo spektakle kolorystyczne jakie im towarzyszą są niezastąpione.
Czytaj więcej»
Przybysz z Kaukazu
Barbara Kudławiec
data: 2012-06-30
Barszcz Sosnowskiego nie jest rośliną rodzimą, ale z racji dużych rozmiarów i łatwemu rozmnażaniu stał się nierzadkim elementem polskiego krajobrazu. Kiedyś uprawiany, teraz zwalczany z powodu negatywnego wpływu na rodzime gatunki i siedliska.
Czytaj więcej»
Ślady ludzkiego bytu
Radosław Kaźmierczak
data: 2012-06-29
W krajobrazie nie tylko można dostrzec dziką przyrodę, samotne drzewa czy leśne ostępy, ale także ślady ludzkiego bytu na dzikich i odległych terenach, do których dziś wracamy tylko w celach turystycznych. Kiedyś ten kawałek dzikiej ziemi dla ludzi był całym życiem.
Czytaj więcej»
Zimową porą w Bieszczadach.
Radosław Kaźmierczak
data: 2012-06-26
Skrajnie niskie temperatury, wiatr, śnieg, marznąca mgła zmieniająca się w szadź.. To wszystko w blasku słońca powoduje, że Bieszczady zimową porą zmieniają się w iście baśniową krainę.
Czytaj więcej»
Złotogłów
Marcin Scelina
data: 2012-06-24
Przełom czerwca i lipca to czas, gdy rozkwita wiele roślin. To również pora kiedy kwitnie chyba najpiękniejsza nasza roślina lilia złotogłów.
Czytaj więcej»
Zmiana pokoleń
Grzegorz Leśniewski
data: 2012-06-23
Choć minęło już 8 lat od wykonania tego zdjęcia, zawsze wracam do niego z wielkim sentymentem i to nie koniecznie dlatego, że udało mi się uwiecznić rzadki moment dudkowych zalotów, ale przede wszystkim z tego powodu, że było to jedno z pierwszych moich zdjęć wykonanych aparatem cyfrowym.
Czytaj więcej»
Pocztówka z wakacji
Grzegorz Leśniewski
data: 2012-06-22
Piaśnickie łąki, ciągnące się na niewielkim odcinku wzdłuż wybrzeża Bałtyku, to miejsce, gdzie zawsze można liczyć na ciekawe spotkanie z sarną. Od wielu lat chętnie spędzam tu urlop wraz z rodziną. Również w tym roku się nie zawiodłem. Spotkanie było umówione już pierwszego poranka :-). Jestem ciekaw, co przyniosą kolejne dni. Do zobaczenia!
Czytaj więcej»
Kochajmy las
Radosław Kaźmierczak
data: 2012-06-20
Polski las to miejsce, gdzie najczęściej uciekam przed codziennymi problemami. To w nim czuje się swobodnie i błogo a szum liści i śpiew dzikich ptaków sprawia, że świat pozostawiony na skraju lasu, nie istnieje.
Czytaj więcej»