Od 7 września można zgłaszać projekty do kolejnej edycji ogólnopolskiego konkursu Eko Odkrywcy. Jego celem jest uwrażliwienie dzieci i młodzieży na kwestie ochrony środowiska. Autorzy kilkunastu najciekawszych projektów badawczych otrzymają po 3 tys. zł i będą mogli wcielić swoje pomysły w życie.
Gdzie szukać pomocy, gdy wiatr zniszczył bocianie gniazdo albo co robić, gdy z gniazda wypadnie pisklę – odpowiedzi na te m.in. pytania można uzyskać dzwoniąc na bezpłatną dedykowaną bocianom infolinię obsługiwaną przez Fundację Przyrodniczą "pro Natura".
Liczba bocianów w Polsce spada. Dziś żyje u nas tylko 45 tysięcy par. To o 15-20 procent mniej niż dziesięć lat temu. Wiele bocianów możemy jednak uratować choćby zbierając sznurki z pól – przypominają Grupa Energa i Towarzystwo „pro Natura”. Warto o tym pamiętać 31 maja, przy okazji Dnia Bociana.
Polsko! Ojczyzno maja! Dziś piękność twą w całej ozdobie
Widzę i opisuję, bo tęsknię po tobie.
Tymczasem przenoś moją duszę utęsknioną
Do tych pagórków leśnych, do tych łąk zielonych,
Szeroko nad Wisłą rozciągnionych;
Do tych pól malowanych zbożem rozmaitem,
Wyzłacanych pszenicą, posrebrzanych żytem;
Gdzie bursztynowy świerzop, gryka jak śnieg biała,
Gdzie panieńskim rumieńcem dzięcielina pała,
A wszystko przepasane jakby wstęgą, miedzą
Zieloną, na niej z rzadka ciche grusze siedzą.
Jedną z atrakcji przyrodniczych na Górnym Śląsku jest niewątpliwie rezerwat ornitologiczny Jeleniak - Mikuliny. Położony w okolicy Lublińca koło małej miejscowości Piłka w nadleśnictwie Koszęcin
Ogromny postęp w dziedzinie elektroniki spowodował, że lustrzanką cyfrową możemy filmować. Dziś każdy niemal posiadacz nowszego korpusu foto, ma w ręku narzędzie pozwalające nakręcić materiał na film przyrodniczy o jakości technicznej nadającej się do zaprezentowania go w TV wysokiej rozdzielczości (tzw. Full HD).
Tajemniczy, niewidoczny, rzadko uchwytny - tak można w skrócie opisać Puszczyka Uralskiego, będącego mieszkańcem pierwotnych, karpackich lasów.
1 kwiecień 2012 roku, niedziela. W głowie mam załamania pogody, które miały miejsce kilka dni wcześniej. Już po zimie, ale na Podkarpaciu opady śniegu dawały się jeszcze we znaki. Pomyślałem, że padający śnieg i wiosenne kwiaty to może być mieszanka, która zdecyduje o jakimś ciekawym ujęciu. Prognozy pogody sugerowały, że taki plan może się udać…
Wakacje sprzyjają wędrówkom - dalszym lub bliższym, po górach i nizinach, w miejsca mniej lub bardziej dzikie. W zależności od wycieczkowych preferencji możemy spotkać się z różnymi gatunkami ptaków. I tak na przykład przemierzając rozległe górskie połoniny oraz hale mamy możliwość natknięcia się na Siwerniaka, którego nazwa łacińska nawiązuje do kształtu tylnego pazura.
Napisz swój atrtykuł, dodaj zdjęcia i opublikuj na naszej stronie. Zachęcamy Cię do współtworzenia z nami wortalu polskaprzyroda.pl
Dodaj swój artykułPolecamy: www.weselewszczyrku.pl, www.olzalogistic.com