Pierwszy dzień wiosny:

rejestracja Rejestracja
logowanie Zaloguj się
połącz z fb Połącz z Fb
Grzegorz Leśniewski w CKF Stylowy!
data: 2012-07-17     dodał:

Przez puszcze i bagna, przez puszcze i chaszcze, przez niesamowity świat fotografii przyrodniczej w poniedziałek 9 lipca przeprowadził nas Grzegorz Leśniewski. Wystawa fotografii oraz pokaz diaporam odbyły się w Centrum Kultury Filmowej Stylowy w Zamościu dzięki współpracy tejże placówki i Zamojskiego Towarzystwa Fotograficznego. Całość stała na naprawdę wysokim poziomie.


Czytaj więcej»

Jak kielich, jak puchar, choć grzyb ...
data: 2012-07-08     dodał:

Pierwszy raz znalazlam się w tym zakątku nad Wartą około  2007-2008 roku i tylko przejrzenie wszystkich starych zdjęć pomogłoby mi odtworzyć datę pierwszej tam bytności … Zauroczyło mnie to miejsce na kilka sposobów: urokliwą ścieżką w bliskości rzeki Warty, bardzo ciekawym jej starorzeczem, pięknym łęgiem z udziałem wierzb i topól, a także wspaniałymi drzewami – dębami o rozmiarach pomnikowych, z których sporo było oznakowanych jako pomnik przyrody, do tego wszystkiego wspaniałymi o sporej średnicy kłodami dębowymi leżącymi tam i poddawanymi wpływom wód rzecznych - widoczne było, że podczas wezbrań rzeki Warty niektóre kłody, choć potężne, są przenoszone siłą wody …. A do tego wszystkiego jeszcze kłodami wiązu …..


Czytaj więcej»

Pinthaeus sanguinipes - rozbójnik świata pluskwiaków.
data: 2012-07-03     dodał:
Bohater niniejszego artykułu to dla mnie bardzo szczególny gatunek pluskwiaka. Nie dość, że rzadki, to na dodatek ciekawy pod względem trybu życia. Nie zawsze jednak możemy wiedzieć, że mamy z nim do czynienia, na pierwszy rzut oka przypomina bowiem innego pluskwiaka, pospolitą tarczówkę rudonogą (Pentatoma rufipes) ;)

Czytaj więcej»

Nasz rodzimy koliber.
data: 2012-07-02     dodał:

"Michał, przyjeżdżaj, kolibra mam w ogrodzie!" Takie telefony ostatnimi czasy odbierałem już dwa razy.


Czytaj więcej»

Ryś...następne udokumentowane stanowisko
data: 2012-07-01     dodał:

Wczoraj otrzymałem zdjęcie od naszego leśnika Andrzeja Książka, który jadąc rano do pracy spotkał i udokumentował dorosłego kocura rysia.


Czytaj więcej»

Leśny duszek
data: 2012-06-30     dodał:
Włochatka, bo o niej mowa, jest jedną z sów zamieszkujących nasze lasy. Końcem marca, początkiem kwietnia, możemy nasłuchiwać jej w lesie.

Czytaj więcej»

Sóweczka - najmniejsza z sów
data: 2012-06-29     dodał:

Sowy od zawsze wzbudzały u ludzi niepokój. Uznawane za średniowieczne wcielenie zła oraz symbol innowierców. Jak to zwykle bywa demonizujemy to czego nie znamy i nie pojmujemy. Na szczęście dzisiaj coraz więcej o nich wiemy, coraz bardziej rozumiemy i coraz częściej mamy możliwość obserwowania tych niezwykłych ptaków.


Czytaj więcej»

Pomrów czarniawy (Limax cinereoniger). - Pożyteczny pomrów?
data: 2012-06-26     dodał:

Ślimaki z reguły nie mają dobrej opinii wśród ludzi. Zwłaszcza te nagie. Podłużne, oślizgłe, aż na samą myśl o nich, wielu ludziom robi się nie dobrze. A pomrowy to już w ogóle. Nie dość, że ich wygląd – delikatnie mówiąc – jest nieatrakcyjny, to jeszcze potrafią wyrządzać niemałe szkody w ogródkach czy na działkach. We znaki szczególnie mocno dają się pomrowy wielkie (Limax maximum) i pomrowiki plamiste (Deroceras reticulatum). Ciężko więc uwierzyć, by w tym gronie znalazł się gatunek, który zamiast szkodzić, przynosił by jakiś porządek. A jednak. Nasz bohater, czyli pomrów czarniawy, wbrew pozorom, może przynosić wiele korzyści. Ludziom nie jest jednak łatwo je dostrzec. Znacznie bardziej niż im, ślimak ten przysługuje się bowiem przyrodzie a to niewątpliwie zasługuje na docenienie.


Czytaj więcej»

Smukwa okazała (Scolia hirta). - Pamiątkowe zdjęcie.
data: 2012-06-25     dodał:
Przeglądając stare zdjęcia uświadomiłem sobie, że w tym miesiącu mijają 4 lata od chwili, gdy kupiłem sobie aparat i zacząłem fotografować owady. Nie jest to zbyt długi okres, wszak wiele osób które odwiedza ten vortal, posiada fotograficzny staż, na który składa się dwucyfrowy wynik. Lata, które minęły mi pod znakiem fotografii, nie przekładają się jednak na czas, który spędziłem na poznawaniu świata owadów. W tym przypadku bowiem, zajęło mi to praktycznie całe życie. Wiele ciekawych owadów udawało mi się zaobserwować zanim zacząłem je fotografować i do wielu mam swego rodzaju sentyment. Przykładem może być smukwa okazała i o niej będzie dzisiejsza opowieść ;).

Czytaj więcej»

Buszujący w trawie
data: 2012-06-24     dodał:

Letnie wieczory są wypełnione najróżniejszymi dźwiękami. 


Czytaj więcej»

 «    1  2  3  4  5    » 
Wasze wiadomości - Najnowsze
Finał 5 edycji konkursu Eko Odkrywcy
Konkurs Eko Odkrywcy od pięciu lat jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych inicjatyw edukacyjnych, która angażuje nauczycieli, dzieci oraz młodzież do wspólnego planowania działań dla dobra przyrody. W grudniu odbył się 5 finał konkursu, w którym wzięło udział niemal 180 projektów z całej Polski.  
Czytaj więcej»
Ogólnopolski konkurs Eko Odkrywcy już po raz piaty!  
Wystartowała kolejna edycja konkursu Eko Odkrywcy, który zachęca nauczycieli oraz ich podopiecznych do aktywnego dbania o środowisko. W tym roku na zwycięzców czekają nagrody w postaci dofinansowania projektów ekologicznych 4x po 5000zł oraz 15000zł z przeznaczeniem na Wyprawę Badawczą lub wyposażenie Zielonej Klasy. Motywem przewodnim tegorocznego konkursu jest doświadczanie ekologii ,,na okrągło”, przez 365 dni w roku, dzielenie się wiedzą, poszerzanie swoich horyzontów i eksperymentowanie na całego!  
Czytaj więcej»

»Zoo Design Conference we Wrocławiu: o dobrej architekturze w ogrodach zoologicznych»Znamy zwycięzców konkursu Eko Odkrywcy 4»Można już głosować na Eko Odkrywców
Wasze wiadomości - Najpopularniejsze
Polska przyroda w rozdzielczości full HD
Ogromny postęp w dziedzinie elektroniki spowodował, że lustrzanką cyfrową możemy filmować. Dziś każdy niemal posiadacz nowszego korpusu foto, ma w ręku narzędzie pozwalające nakręcić materiał na film przyrodniczy o jakości technicznej nadającej się do zaprezentowania go w TV wysokiej rozdzielczości (tzw. Full HD).
Czytaj więcej»
Spotkanie z pustułkami.
Będąc w pracy, idąc korytarzem, usłyszałam za oknem przenikliwe nawoływania. Natychmiast skojarzyłam, że musi to być drapieżny ptak. Zaczęłam się pilnie rozglądać...
Czytaj więcej»

»Puławska (nie)pustynia»Magurskie potoki»Bliskie spotkanie.
Napisz artykuł

Napisz swój atrtykuł, dodaj zdjęcia i opublikuj na naszej stronie. Zachęcamy Cię do współtworzenia z nami wortalu polskaprzyroda.pl

Dodaj swój artykuł