Pierwszy dzień wiosny:

rejestracja Rejestracja
logowanie Zaloguj się
połącz z fb Połącz z Fb
Leśny duszek
data: 2012-06-30     dodał:
Włochatka, bo o niej mowa, jest jedną z sów zamieszkujących nasze lasy. Końcem marca, początkiem kwietnia, możemy nasłuchiwać jej w lesie.

Czytaj więcej»

Sóweczka - najmniejsza z sów
data: 2012-06-29     dodał:

Sowy od zawsze wzbudzały u ludzi niepokój. Uznawane za średniowieczne wcielenie zła oraz symbol innowierców. Jak to zwykle bywa demonizujemy to czego nie znamy i nie pojmujemy. Na szczęście dzisiaj coraz więcej o nich wiemy, coraz bardziej rozumiemy i coraz częściej mamy możliwość obserwowania tych niezwykłych ptaków.


Czytaj więcej»

Pomrów czarniawy (Limax cinereoniger). - Pożyteczny pomrów?
data: 2012-06-26     dodał:

Ślimaki z reguły nie mają dobrej opinii wśród ludzi. Zwłaszcza te nagie. Podłużne, oślizgłe, aż na samą myśl o nich, wielu ludziom robi się nie dobrze. A pomrowy to już w ogóle. Nie dość, że ich wygląd – delikatnie mówiąc – jest nieatrakcyjny, to jeszcze potrafią wyrządzać niemałe szkody w ogródkach czy na działkach. We znaki szczególnie mocno dają się pomrowy wielkie (Limax maximum) i pomrowiki plamiste (Deroceras reticulatum). Ciężko więc uwierzyć, by w tym gronie znalazł się gatunek, który zamiast szkodzić, przynosił by jakiś porządek. A jednak. Nasz bohater, czyli pomrów czarniawy, wbrew pozorom, może przynosić wiele korzyści. Ludziom nie jest jednak łatwo je dostrzec. Znacznie bardziej niż im, ślimak ten przysługuje się bowiem przyrodzie a to niewątpliwie zasługuje na docenienie.


Czytaj więcej»

Smukwa okazała (Scolia hirta). - Pamiątkowe zdjęcie.
data: 2012-06-25     dodał:
Przeglądając stare zdjęcia uświadomiłem sobie, że w tym miesiącu mijają 4 lata od chwili, gdy kupiłem sobie aparat i zacząłem fotografować owady. Nie jest to zbyt długi okres, wszak wiele osób które odwiedza ten vortal, posiada fotograficzny staż, na który składa się dwucyfrowy wynik. Lata, które minęły mi pod znakiem fotografii, nie przekładają się jednak na czas, który spędziłem na poznawaniu świata owadów. W tym przypadku bowiem, zajęło mi to praktycznie całe życie. Wiele ciekawych owadów udawało mi się zaobserwować zanim zacząłem je fotografować i do wielu mam swego rodzaju sentyment. Przykładem może być smukwa okazała i o niej będzie dzisiejsza opowieść ;).

Czytaj więcej»

Buszujący w trawie
data: 2012-06-24     dodał:

Letnie wieczory są wypełnione najróżniejszymi dźwiękami. 


Czytaj więcej»

Rzemlik osikowiec (Saperda populnea).
data: 2012-06-24     dodał:
Początek tego tygodnia przyniósł mi spotkanie z rzadką i piękną kózką. Jego koniec, także jednak przyniósł mi ciekawe spotkanie, o którym za chwilę opowiem ;)

Czytaj więcej»

Z archiwum X
data: 2012-06-22     dodał:

Ostatnio zacząłem robić porządki w moich starych zeszytach i segregatorach, do których wklejałem i opisywałem wszystko, co było związane ze zwierzętami i przyrodą. Natknąłem się na "ciekawe" ogłoszenie.


Czytaj więcej»

Przygoda z zmorsznikiem sześcioplamkiem (Anoplodera sexguttata).
data: 2012-06-20     dodał:

Muszę się wam przyznać, że rzadkie owady, nigdy nie były moim konikiem. Bardzo sporadycznie zdarzało mi się je spotykać, ale na szczęście w tym roku, ulega to znaczącej zmianie. Podczas mojego poniedziałkowego pobytu w „Lesie Warmińskim” spotkałem nie tylko Temnostoma vespiforme, lecz także innego, jeszcze rzadszego owada. Oba z nich, choć należą do innych rzędów, mają ze sobą coś wspólnego: związek ze starymi, naturalnymi (a w każdym razie zbliżonymi do naturalnego stanu) drzewostanami, w których można znaleźć spróchniałe pnie. Tam bowiem rozwijają się larwy obu z nich ( przy czym rozwój larw omawianego chrząszcza trwa dwa lata). Nasz dzisiejszy bohater, jest jednak znacznie bardziej wybredny. Upodobał sobie głównie dęby, choć są źródła, wg których, do jego menu zaliczają się także buki, olchy i graby.


Czytaj więcej»

Spotkanie z Temnostoma vespiforme.
data: 2012-06-19     dodał:
Ciepły dzień, pełen słońca zachęcił mnie do wybrania się w teren. Znam wiele ciekawych miejsc, w których mogę obserwować i fotografować owady, jednak żadne z nich, nie dorównuje Rezerwatowi przyrody "Las Warmiński." Dopiero w nim, mogę poczuć bliskość dzikiej przyrody, z dala od zgiełku miasta. Znakomitym bonusem, do tych wspaniałych wędrówek są niewątpliwie rzadkie i ciekawe owady, jakie zdarza mi się tam spotkać. Jednym z nich, jest bez wątpienia Temnostoma vespiforme i o niej właśnie będzie dzisiejszy artykuł :)

Czytaj więcej»

Opowieść o drucieńcu wodnym (Gordius cf. aquaticus).
data: 2012-06-17     dodał:

W wodzie czają się najróżniejsze stworzenia, których wygląd i styl życia, potrafią zrobić wrażenie na nie jednym z nas. Osobiście miałem okazje spotkać wiele takich organizmów, od drobnych skorupiaków, po owady, kończąc zaś na rybach czy płazach. Ostatnio jednak, trafiło mi się coś zupełnie innego. To spotkanie sprawiło, że mogę podzielić się z wami nie tylko emocjom, które podczas niego mi towarzyszyła, ale przede wszystkim niesamowitym życiem, które prowadzi bohater tego artykułu. Dobra, tyle wstępu wystarczy, czas przejść do tego, co najważniejsze, czyli do konkretów :D


Czytaj więcej»

 «    2  3  4  5  6    » 
Wasze wiadomości - Najnowsze
„Persil Eko Laboratorium Szopa Pracza” wystartowało!
W niedzielę 2 czerwca br. w warszawskim ZOO marka Persil otworzyła cykl spotkań edukacyjnych dla dzieci, które mają na celu przybliżenie najmłodszym zagadnień związanych z praniem i eko-oszczędnościami wody i energii. A wszystko w atmosferze ekscytujących doświadczeń i wspólnej zabawy!
Czytaj więcej»
„Eko Laboratorium Szopa Pracza”, czyli nowy projekt edukacyjny marki Persil
Marka Persil umacniając swoją pozycję lidera segmentu środków do prania, inicjuje nowy projekt edukacyjny. Dzięki spotkaniom z „Persil Eko Laboratorium Szopa Pracza” najmłodsi uczestnicy zabawy będą odkrywać w sobie pasję do nauki. Sprytny Szop Pracz przybliży najmłodszym zagadnienia związane z praniem i oszczędzaniem wody i energii, zaszczepiając w nich ciekawość świata.
Czytaj więcej»

»Ptaki morskie a ptaki gorskie»Rośliny górskie a rośliny nadmorskie»OGÓLNOPOLSKI KONKURS EKO ODKRYWCY JUŻ PO RAZ SZÓSTY!
Wasze wiadomości - Najpopularniejsze
Polska przyroda w rozdzielczości full HD
Ogromny postęp w dziedzinie elektroniki spowodował, że lustrzanką cyfrową możemy filmować. Dziś każdy niemal posiadacz nowszego korpusu foto, ma w ręku narzędzie pozwalające nakręcić materiał na film przyrodniczy o jakości technicznej nadającej się do zaprezentowania go w TV wysokiej rozdzielczości (tzw. Full HD).
Czytaj więcej»
Puławska (nie)pustynia
Bagna Biebrzańskie, Dolina Baryczy, Bieszczady, Puszcza Białowieska i kilka innych miejsc to dla miłośników przyrody miejsca kultowe. Odwiedzenie ich to oczywiście ogromna frajda. Ale ciekawe przyrodniczo miejsca często są na wyciągnięcie ręki, blisko miejsca naszego zamieszkania. Dla mnie takim miejscem jest… pustynia.
Czytaj więcej»

»Spotkanie z pustułkami.»Magurskie potoki»Opowieść o drucieńcu wodnym (Gordius cf. aquaticus).
Napisz artykuł

Napisz swój atrtykuł, dodaj zdjęcia i opublikuj na naszej stronie. Zachęcamy Cię do współtworzenia z nami wortalu polskaprzyroda.pl

Dodaj swój artykuł

Polecamy: www.weselewszczyrku.pl, www.olzalogistic.com