Pierwszy dzień wiosny:

rejestracja Rejestracja
logowanie Zaloguj się
połącz z fb Połącz z Fb

Poznaliśmy zwycięzców konkursu Eko Odkrywcy 3

data: 23.12.2015     dodał: Łukasz Bardyszewski

Zakończyła się tegoroczna edycja konkursu Eko Odkrywcy, w której wzięło udział blisko 120 placówek z całej Polski. Granty finansowe o łącznej wartości 30 tys. zł trafiły do 10 zespołów, których projekty badawcze internauci uznali za najciekawsze. Nagrodę dodatkową w postaci wyjazdu na Zieloną Szkołę otrzymał Zespół Szkół we Wrzosowej.Zakończyła się tegoroczna edycja konkursu Eko Odkrywcy, w której wzięło udział blisko 120 placówek z całej Polski. Granty finansowe o łącznej wartości 30 tys. zł trafiły do 10 zespołów, których projekty badawcze internauci uznali za najciekawsze. Nagrodę dodatkową w postaci wyjazdu na Zieloną Szkołę otrzymał Zespół Szkół we Wrzosowej.

Organizowany od trzech lat konkurs Eko Odkrywcy to ogólnopolska inicjatywa ekologiczna, w której mogą uczestniczyć szkoły, przedszkola, placówki oświatowe i wychowawcze oraz organizacje pozarządowe. Jak co roku zadaniem stojącym przed uczestnikami było opracowanie projektu badawczego, związanego z eksperymentowaniem, doświadczaniem i poznawaniem zjawisk przyrodniczych. Celem konkursu jest kształtowanie postaw proekologicznych oraz zwiększanie świadomości ekologicznej dzieci i młodzieży. Ambasadorem tegorocznej edycji został Rafał Kosik, autor znanych i lubianych książek o przygodach Felixa, Neta i Niki.

W tym roku po raz pierwszy projekty można było zgłaszać w dwóch grupach wiekowych. Pierwsza obejmowała młodsze dzieci z przedszkoli i klas podstawowych 1-3, natomiast druga uczniów klas podstawowych 4-6, gimnazjów i szkół średnich. Spośród wszystkich nadesłanych zgłoszeń komisja konkursowa wyłoniła 20 projektów finałowych. Ostatecznego wyboru zwycięzców dokonali internauci, którzy do 15 grudnia br. mogli oddawać głosy na swoich faworytów. Autorzy 10 wyłonionych w ten sposób projektów otrzymali nagrody finansowe w wysokości do 3 tys. zł. Dzięki grantom już wkrótce wcielą w swoje ekologiczne pomysły w życie.

Podobnie jak w poprzednich latach, komisja konkursowa wyróżniła jeden z finałowych projektów nagrodą dodatkową - wyjazdem na zieloną szkołę o łącznej wartości 20 tys. zł. Tym razem zdobyli ją wychowankowie Zespołu Szkół we Wrzosowej za pracę zatytułowaną "Trasa Daje Nam W Kość - Już Dość!". Projekt zakłada m.in. wykonanie szeregu doświadczeń mających na celu zbadanie poziomu hałasu, który dociera do szkoły i jej okolic z przebiegającej obok trasy szybkiego ruchu. Uczniowie zamierzają też określić wypływ hałasu na koncentrację i wydajność pracy, jak również zbadać poziom zanieczyszczenia powietrza i gleby na terenie podwórka szkolnego oraz najbliższej okolicy.
Najwięcej głosów internautów, w trwającym do połowy grudnia 2015 r. finale, otrzymały następujące placówki:

Grupa starsza
1. Miejskie Przedszkole i Żłobek "Ekoludki" w Ełku za projekt "Służy do picia, służy do mycia, bez niej na Ziemi nie byłoby życia”.
2. Przedszkole nr 6 w Tarnobrzegu za projekt "nieTAJEMNICZY OGRÓD".
3. Społeczny Zespół Przedszkolno-Szkolny 101 w Olsztynie za projekt "Czy wszystkie bakterie są złe? Wcale nie!".
4. Aktywna Mała Szkoła we Wrocławiu za projekt "Zieloni goście w naszej klasie".
5. Przedszkole nr 44 w Gdyni za projekt "Jestem cząstką Ziemi!".

Grupa starsza
1. Publiczne Gimnazjum nr 1, im. Jana Kochanowskiego w Pionkach za projekt „Napełniamy świat wodą dla wszystkich”.
2. Szkoła Podstawowa Nr 1, im. Kornela Makuszyńskiego w Wałczu, za projekt „Nie do wiary, jakie na bagnach dzieją się czary!”.
3. Szkoła Podstawowa nr 12 w Gdańsku za projekt „Nowa moda: CZYSTA WODA!”.
4. Zespół Szkół we Wrzosowej za projekt „Trasa daje nam w kość – już dość!”.
5. Zespół Szkół Specjalnych nr 102 za projekt „EKO KREACJE – WARSZTATY TWÓRCZEGO RECYKLINGU”.

Ze wszystkimi nagrodzonymi projektami można zapoznać się w Galerii Zwycięzców na oficjalnej stronie konkursu, pod adresem www.rossnet.pl/ekoodkrywcy. Organizatorami konkursu są Henkel (właściciel marki Persil), drogerie Rossmann oraz Fundacja Nasza Ziemia.
Galeria


Aby komentować, musisz być zalogowany
Treść: *

Wasze wiadomości - Najnowsze
„Persil Eko Laboratorium Szopa Pracza” wystartowało!
W niedzielę 2 czerwca br. w warszawskim ZOO marka Persil otworzyła cykl spotkań edukacyjnych dla dzieci, które mają na celu przybliżenie najmłodszym zagadnień związanych z praniem i eko-oszczędnościami wody i energii. A wszystko w atmosferze ekscytujących doświadczeń i wspólnej zabawy!
Czytaj więcej»
„Eko Laboratorium Szopa Pracza”, czyli nowy projekt edukacyjny marki Persil
Marka Persil umacniając swoją pozycję lidera segmentu środków do prania, inicjuje nowy projekt edukacyjny. Dzięki spotkaniom z „Persil Eko Laboratorium Szopa Pracza” najmłodsi uczestnicy zabawy będą odkrywać w sobie pasję do nauki. Sprytny Szop Pracz przybliży najmłodszym zagadnienia związane z praniem i oszczędzaniem wody i energii, zaszczepiając w nich ciekawość świata.
Czytaj więcej»

»Ptaki morskie a ptaki gorskie»Rośliny górskie a rośliny nadmorskie»OGÓLNOPOLSKI KONKURS EKO ODKRYWCY JUŻ PO RAZ SZÓSTY!
Wasze wiadomości - Najpopularniejsze
Polska przyroda w rozdzielczości full HD
Ogromny postęp w dziedzinie elektroniki spowodował, że lustrzanką cyfrową możemy filmować. Dziś każdy niemal posiadacz nowszego korpusu foto, ma w ręku narzędzie pozwalające nakręcić materiał na film przyrodniczy o jakości technicznej nadającej się do zaprezentowania go w TV wysokiej rozdzielczości (tzw. Full HD).
Czytaj więcej»
Puławska (nie)pustynia
Bagna Biebrzańskie, Dolina Baryczy, Bieszczady, Puszcza Białowieska i kilka innych miejsc to dla miłośników przyrody miejsca kultowe. Odwiedzenie ich to oczywiście ogromna frajda. Ale ciekawe przyrodniczo miejsca często są na wyciągnięcie ręki, blisko miejsca naszego zamieszkania. Dla mnie takim miejscem jest… pustynia.
Czytaj więcej»

»Spotkanie z pustułkami.»Magurskie potoki»Opowieść o drucieńcu wodnym (Gordius cf. aquaticus).
Napisz artykuł

Napisz swój atrtykuł, dodaj zdjęcia i opublikuj na naszej stronie. Zachęcamy Cię do współtworzenia z nami wortalu polskaprzyroda.pl

Dodaj swój artykuł