Pierwszy dzień wiosny:

rejestracja Rejestracja
logowanie Zaloguj się
połącz z fb Połącz z Fb

Apel ZOO Wrocław: ratujmy nosorożce

data: 21.09.2016     dodał: Monika Krywo

Po tragicznej powodzi, która w lipcu nawiedziła Park Narodowy Kaziranga w Indiach, stawiając pod znakiem zapytania los żyjących tam nosorożców, wrocławskie zoo zaangażowało się w akcję pomocy. W czwartek 22 września, w Światowy Dzień Nosorożca, zaprasza inne polskie ogrody zoologiczne, by włączyły się w ratowanie zagrożonych mieszkańców Kazirangi.Nosorożec indyjski to jeden z wymierających gatunków. Na świecie żyje ich ok. 3 300, z czego większość, bo ok. 2 200, w zalanym przez największą od 14 lat powódź Parku Narodowym Kaziranga w Indiach. Niestety, w jej wyniku zginęło do tej pory ok. 20 osobników, a ok. 10 młodych nosorożców trafiło do sierocińca w Centrum Rehabilitacji i Ochrony Dzikich Zwierząt.

Sahil Choksi z Wildlife Trust of India, zarządca Kazirangi, informuje, że sytuacja jest już pod kontrolą, ale zniszczenia są ogromne.

- Woda opadła, a małe nosorożce trafiły pod nasza opiekę. To była bardzo wymagająca operacja dla naszego zespołu, bo zwierzęta były ekstremalnie przestraszone. Wciąż szacujemy straty i potrzeby finansowe. Jesteśmy wam wdzięczni za zaangażowanie i pomoc – mówi Choksi.

Maciej Okupnik, opiekun nosorożców we wrocławskim zoo, który miał okazję być wolontariuszem w Kazirandze wiosną br.:

- Po pierwsze sama powódź była dla tych zwierząt bardzo stresującym doświadczeniem. Wiele z nich będzie się długo zmagać z traumą. Po drugie tylko 20 proc. parku jest dostępne dla jego mieszkańców. Brak przestrzeni dodatkowo je stresuje i męczy. Po trzecie rozdzielone z matkami młode, które trafiły do sierocińca, będą wymagały troskliwej opieki co najmniej do drugiego roku życia, nim zaczną się usamodzielniać.

Teraz Kaziranga pilnie potrzebuje wsparcia finansowego, by zniwelować straty i przywrócić nosorożcom normalne warunki życia czy odchować wyższą niż zwykle liczbę maluchów. ZOO Wrocław prosi o datki wszystkich, którym ich los nie jest obojętny. Numer konta, na które można je wpłacać, to 98 1020 5226 0000 6902 0529 7371 (z dopiskiem "Nosorożce”). Suma w całości zostanie przekazana zarządcom zalanego Parku Narodowego na początku października.

- Zebranie wielu niskich kwot na jednym koncie pozwala obniżyć koszty transferu środków. Ważny jest każdy grosz: 10 dolarów to niespełna 40 zł, za które w Polsce niewiele kupimy, ale w Indiach oznaczają żywność dla małego nosorożca na cały tydzień – mówi Radosław Ratajszczak, prezes wrocławskiego zoo.

Ale też, z okazji Światowego Dnia Nosorożca, przypadającego na 22 września, ZOO Wrocław gorąco zachęca inne polskie ogrody zoologiczne do przyłączenia się do akcji pomocy nosorożcom z Kazirangi.

 

Wśród niemal tysiąca instytucji z całego świata, zarejestrowanych w ZIMS (Zoological Information Management System), hodowlę lub chów nosorożców indyjskich prowadzi 64, gdzie żyje 99 samców i 93 samice (w sumie 192 osobniki). W ciągu ostatnich 12-tu miesięcy przyszło w nich na świat siedem osobników. W Polsce, oprócz dwóch samców we wrocławskim zoo, można je podziwiać jeszcze tylko w zoo w Warszawie.

Zdjęcie z powodzi dzięki uprzejmości Wildlife Trust of India (WTI).

 
Galeria


Aby komentować, musisz być zalogowany
Treść: *

Wasze wiadomości - Najnowsze
„Persil Eko Laboratorium Szopa Pracza” wystartowało!
W niedzielę 2 czerwca br. w warszawskim ZOO marka Persil otworzyła cykl spotkań edukacyjnych dla dzieci, które mają na celu przybliżenie najmłodszym zagadnień związanych z praniem i eko-oszczędnościami wody i energii. A wszystko w atmosferze ekscytujących doświadczeń i wspólnej zabawy!
Czytaj więcej»
„Eko Laboratorium Szopa Pracza”, czyli nowy projekt edukacyjny marki Persil
Marka Persil umacniając swoją pozycję lidera segmentu środków do prania, inicjuje nowy projekt edukacyjny. Dzięki spotkaniom z „Persil Eko Laboratorium Szopa Pracza” najmłodsi uczestnicy zabawy będą odkrywać w sobie pasję do nauki. Sprytny Szop Pracz przybliży najmłodszym zagadnienia związane z praniem i oszczędzaniem wody i energii, zaszczepiając w nich ciekawość świata.
Czytaj więcej»

»Ptaki morskie a ptaki gorskie»Rośliny górskie a rośliny nadmorskie»OGÓLNOPOLSKI KONKURS EKO ODKRYWCY JUŻ PO RAZ SZÓSTY!
Wasze wiadomości - Najpopularniejsze
Polska przyroda w rozdzielczości full HD
Ogromny postęp w dziedzinie elektroniki spowodował, że lustrzanką cyfrową możemy filmować. Dziś każdy niemal posiadacz nowszego korpusu foto, ma w ręku narzędzie pozwalające nakręcić materiał na film przyrodniczy o jakości technicznej nadającej się do zaprezentowania go w TV wysokiej rozdzielczości (tzw. Full HD).
Czytaj więcej»
Puławska (nie)pustynia
Bagna Biebrzańskie, Dolina Baryczy, Bieszczady, Puszcza Białowieska i kilka innych miejsc to dla miłośników przyrody miejsca kultowe. Odwiedzenie ich to oczywiście ogromna frajda. Ale ciekawe przyrodniczo miejsca często są na wyciągnięcie ręki, blisko miejsca naszego zamieszkania. Dla mnie takim miejscem jest… pustynia.
Czytaj więcej»

»Spotkanie z pustułkami.»Magurskie potoki»Opowieść o drucieńcu wodnym (Gordius cf. aquaticus).
Napisz artykuł

Napisz swój atrtykuł, dodaj zdjęcia i opublikuj na naszej stronie. Zachęcamy Cię do współtworzenia z nami wortalu polskaprzyroda.pl

Dodaj swój artykuł