Pierwszy dzień wiosny:

rejestracja Rejestracja
logowanie Zaloguj się
połącz z fb Połącz z Fb

ZOO Wrocław: powiększyła się żubrza rodzina!

data: 30.09.2016     dodał: Monika Krywo

Waży ponad 17 kg , ma 80 cm wysokości i intrygujące imię. Powolniak – bo tak się nazywa – to najmłodszy członek liczącej już 5 sztuk żubrzej rodziny z wrocławskiego zoo. Przyszedł na świat w poniedziałek 19 września.Powolniak to syn najstarszego i zarazem największego żubra we wrocławskim zoo - samca Kaliguli – i samicy Poriny. Urodził się dokładnie dwa lata i cztery miesiące po narodzinach Porfirego, potomka Kaliguli i drugiej z wrocławskich samic – Poduchy. Oryginalne imiona żubrów nie są dziełem przypadku. Podlegają specjalnym zasadom tworzenia i wszystkie są wpisywane do Rodowodowej Księgi Żubrów. Pierwsze dwie litery imion są zarazem literami rozpoznawczymi hodowli. W Polsce żubry, których imiona zaczynają się od „PL”, pochodzą z hodowli w Pszczynie, a od „PO” - z innych ośrodków w Polsce (Pomruk, Popas). Pierwsze litery „KA” oznaczają, że zwierzęta zostały odłowione ze stada wolnościowego i włączone do hodowli zamkniętej, natomiast „PU” na początku imion mają wszystkie osobniki linii nizinno-kaukaskiej.

Symboliczna adopcja

Wrocławskie żubry zaadoptowała firma Futuro Finanse. Taka symboliczna adopcja to nie tylko comiesięczne zobowiązanie finansowe. Pracownicy zoo starają się angażować „rodziców adopcyjnych” w różne działania, włączając ich m.in. w ochronę gatunkową, edukację ekologiczną czy okazjonalny zakup prezentów dla podopiecznych. Jednym z ostatnich takich działań  była profesjonalna ”żubrza sesja fotograficzna”. Kolejną okazją będą zbliżające się urodziny Kaliguli, na które otrzyma on specjalny prezent-niespodziankę. Co to będzie, okaże się już 7 października. ZOO już teraz zaprasza na urodzinowe przyjęcie!

Odtworzony gatunek

Żubry to naj­więk­sze w Europie dziko żyjące ssaki. Samiec waży od 500 do 1000 kg i ma do dwóch metrów wysokości. Dla porównania, drugi w ko­lej­no­ści niedź­wiedź brunatny waży średnio „tylko” 400 kg. W Polsce żyje ponad 800 żubrów, z czego ponad 550 zamieszkuje Puszczę Białowieską. Na całym świecie jest ich obecnie ponad 5 tys. Co ciekawe, wszystkie pochodzą od 12 osobników, a żubry nizinne (białowieskie) - od zaledwie siedmiu. Jak to możliwe?

W XX w. żubry wyginęły w środowisku naturalnym. Choć 20 tys. lat temu zwierzęta te zamieszkiwały prawie cały kontynent europejski, tow XIX wieku można je było spotkać już tylko na polskich ziemiach i w górach Kaukazu. W 1919 r. w Puszczy Białowieskiej padł ostatni żyjący w środowisku naturalnym osobnik żubra nizinnego, a w 1925 r. - ostatni żubr górski na Kaukazie.

Wtedy podjęto próbę odtworzenia gatunku z okazów zachowanych w zwierzyńcach i ogrodach zoologicznych. W 1923 r., podczas Międzynarodowego Kongresu Ochrony Przyrody, przedstawiciele Polski zaapelowali o ratowanie żubrów. Przekonali do tego przyrodników z innych państw i tego samego roku powstało Międzynarodowe Towarzystwo Ochrony Żubra. Po II wojnie Polska stała się światowym centrum hodowli żubrów. Ich miejscem bytowania stała się Puszcza Białowieska.

Wrocławskie zoo aktywnie angażuje się w ochronę żubrów w środowisku naturalnym i działania zmierzające do zapewnienia wzrostu ich populacji. Współpracuje m.in. ze Stowarzyszeniem Miłośników Żubrów (www.smz.waw.pl). 
Galeria


Aby komentować, musisz być zalogowany
Treść: *

Wasze wiadomości - Najnowsze
„Persil Eko Laboratorium Szopa Pracza” wystartowało!
W niedzielę 2 czerwca br. w warszawskim ZOO marka Persil otworzyła cykl spotkań edukacyjnych dla dzieci, które mają na celu przybliżenie najmłodszym zagadnień związanych z praniem i eko-oszczędnościami wody i energii. A wszystko w atmosferze ekscytujących doświadczeń i wspólnej zabawy!
Czytaj więcej»
„Eko Laboratorium Szopa Pracza”, czyli nowy projekt edukacyjny marki Persil
Marka Persil umacniając swoją pozycję lidera segmentu środków do prania, inicjuje nowy projekt edukacyjny. Dzięki spotkaniom z „Persil Eko Laboratorium Szopa Pracza” najmłodsi uczestnicy zabawy będą odkrywać w sobie pasję do nauki. Sprytny Szop Pracz przybliży najmłodszym zagadnienia związane z praniem i oszczędzaniem wody i energii, zaszczepiając w nich ciekawość świata.
Czytaj więcej»

»Ptaki morskie a ptaki gorskie»Rośliny górskie a rośliny nadmorskie»OGÓLNOPOLSKI KONKURS EKO ODKRYWCY JUŻ PO RAZ SZÓSTY!
Wasze wiadomości - Najpopularniejsze
Polska przyroda w rozdzielczości full HD
Ogromny postęp w dziedzinie elektroniki spowodował, że lustrzanką cyfrową możemy filmować. Dziś każdy niemal posiadacz nowszego korpusu foto, ma w ręku narzędzie pozwalające nakręcić materiał na film przyrodniczy o jakości technicznej nadającej się do zaprezentowania go w TV wysokiej rozdzielczości (tzw. Full HD).
Czytaj więcej»
Puławska (nie)pustynia
Bagna Biebrzańskie, Dolina Baryczy, Bieszczady, Puszcza Białowieska i kilka innych miejsc to dla miłośników przyrody miejsca kultowe. Odwiedzenie ich to oczywiście ogromna frajda. Ale ciekawe przyrodniczo miejsca często są na wyciągnięcie ręki, blisko miejsca naszego zamieszkania. Dla mnie takim miejscem jest… pustynia.
Czytaj więcej»

»Spotkanie z pustułkami.»Magurskie potoki»Opowieść o drucieńcu wodnym (Gordius cf. aquaticus).
Napisz artykuł

Napisz swój atrtykuł, dodaj zdjęcia i opublikuj na naszej stronie. Zachęcamy Cię do współtworzenia z nami wortalu polskaprzyroda.pl

Dodaj swój artykuł