Pierwszy dzień wiosny:

rejestracja Rejestracja
logowanie Zaloguj się
połącz z fb Połącz z Fb

Zoo Design Conference we Wrocławiu: o dobrej architekturze w ogrodach zoologicznych

data: 07.04.2017     dodał: Monika Krywo

Na cztery dni Wrocław stał się centrum świata ogrodów zoologicznych, międzynarodowe autorytety spotkały się tu w ramach Zoo Design Conference. To największe na świecie wydarzenie poświęcone architekturze ogrodów zoologicznych i akwariów. Konferencja jest kluczowa dla realizacji głównej misji ogrodów zoologicznych: zapewnienia przetrwania zagrożonych gatunków zwierząt i edukacji ekologicznej.

 Podczas światowej konferencji swoją wiedzą i doświadczeniem dzieliło się 241 ekspertów z 40 krajów ze wszystkich kontynentów, w tym z tak egzotycznych jak Zimbabwe czy Indonezja. Znaleźli się wśród nich architekci krajobrazu oraz pracownicy ogrodów zoologicznych. Wspólnie analizowali aktualne trendy i omawiali najlepsze rozwiązania projektowe oraz realizacje przestrzeni ogrodów zoologicznych. Konferencja to przede wszystkim możliwość skonfrontowania odmiennych podejść 
do tematu projektowania i budowy ogrodów zoologicznych. W kwestii zapewnienia dobrostanu zwierząt znamy nasz europejski punkt widzenia, inaczej pojmują go jednak w Azji, Australii czy Ameryce. 
Takie spotkanie pozwala zestawić ze sobą odmienne spostrzeżenia, z których można czerpać inspirację na przyszłość.
 – podsumowuje Radosław Ratajszaczak, prezes wrocławskiego ogrodu zoologicznego.

 

Naturalny kompas

 

Wśród prelegentów konferencji jest m.in. Jon Coe, twórca wybiegów immersyjnych, światowy autorytet w dziedzinie projektowania ogrodów zoologicznych, ogrodów botanicznych, parków rozrywki 
i rezerwatów przyrody, które tworzył w piętnastu krajach na sześciu kontynentach.– Największym problemem jest dzisiaj przestarzały sposób myślenia o zoo, kojarzący je z przestrzenią pełną krat 
i betonu, stworzoną bardziej dla wygody ludzi niż zwierząt
 – podkreślał ekspert, który wspominał, 
jak sam wiele lat temu zmienił swoje postrzeganie roli zoo. – Jeszcze jako student w pewnym ogrodzie zobaczyłem trzy słonie, każdego przypiętego grubym łańcuchem w innej części. Absurdalność tego, 
co zobaczyłem zrobiła na mnie takie wrażenie, że do dziś przytaczam tę historię, jako symbol wypaczeń, z którymi musimy wspólnie walczyć. 
Jon Coe zwrócił także uwagę, że złe rozwiązania są niestety wciąż powielane w różnych placówkach na całym świecie. – Tymczasem powinniśmy się uczyć coraz lepiej kopiować naturę taką, jaka jest. To najpewniejszy sposób, by zapewnić przetrwanie zagrożonym gatunkom zwierząt. 

 

Miejsce dla zwierząt


Zdaniem Moniki Fiby, austriackiej architektki krajobrazu i szefowej ZooLex Zoo Design Organization - współorganizatora konferencji, niezwykle istotna przy projektowaniu architektury zoo jest współpraca wszystkich odpowiedzialnych za nie osób. – Chodzi o to, by w każdym ogrodzie obowiązywała jedna, spójna wizja, zrozumiała dla wszystkich osób zaangażowanych w działalność i rozwój placówki. Wizja 
ta powinna być oparta o konsekwentną realizację głównego celu – dobrostanu zwierząt. To człowiek powinien czuć się w zoo jak gość.

 

Program konferencji został podzielony tematycznie na trzy części. Uczestnicy omawiali już trendy 
w dziedzinie projektowania i rozwoju ogrodów zoologicznych, a jutro skupią się na temacie wzbogacania dobrostanu zwierząt (enrichment). Na koniec będą zaś rozmawiać o technicznych aspektach projektowania ogrodów zoologicznych.

 

Wrocławskie zoo nieprzypadkowo zostało gospodarzem tegorocznej edycji konferencji. Może się 
ono bowiem pochwalić nie tylko sukcesami hodowlanymi i dynamicznym rozwojem w ostatnich latach, ale tez niezwykle bogatą, liczącą już 151 lat historią. Dzięki temu architektura ogrodu stanowi wyjątkowy przekrój przez dzieje projektowania tego typu miejsc: od najstarszych budynków z 1865 
po supernowoczesny kompleks Afrykarium, otwarty jesienią 2014 roku.

 

Materiały do pobrania: https://www.dropbox.com/sh/e491ag9apxc8j4c/AACJKnhgBdckshX4lbaUzZ15a?dl=0
Galeria


Aby komentować, musisz być zalogowany
Treść: *

Wasze wiadomości - Najnowsze
„Persil Eko Laboratorium Szopa Pracza” wystartowało!
W niedzielę 2 czerwca br. w warszawskim ZOO marka Persil otworzyła cykl spotkań edukacyjnych dla dzieci, które mają na celu przybliżenie najmłodszym zagadnień związanych z praniem i eko-oszczędnościami wody i energii. A wszystko w atmosferze ekscytujących doświadczeń i wspólnej zabawy!
Czytaj więcej»
„Eko Laboratorium Szopa Pracza”, czyli nowy projekt edukacyjny marki Persil
Marka Persil umacniając swoją pozycję lidera segmentu środków do prania, inicjuje nowy projekt edukacyjny. Dzięki spotkaniom z „Persil Eko Laboratorium Szopa Pracza” najmłodsi uczestnicy zabawy będą odkrywać w sobie pasję do nauki. Sprytny Szop Pracz przybliży najmłodszym zagadnienia związane z praniem i oszczędzaniem wody i energii, zaszczepiając w nich ciekawość świata.
Czytaj więcej»

»Ptaki morskie a ptaki gorskie»Rośliny górskie a rośliny nadmorskie»OGÓLNOPOLSKI KONKURS EKO ODKRYWCY JUŻ PO RAZ SZÓSTY!
Wasze wiadomości - Najpopularniejsze
Polska przyroda w rozdzielczości full HD
Ogromny postęp w dziedzinie elektroniki spowodował, że lustrzanką cyfrową możemy filmować. Dziś każdy niemal posiadacz nowszego korpusu foto, ma w ręku narzędzie pozwalające nakręcić materiał na film przyrodniczy o jakości technicznej nadającej się do zaprezentowania go w TV wysokiej rozdzielczości (tzw. Full HD).
Czytaj więcej»
Puławska (nie)pustynia
Bagna Biebrzańskie, Dolina Baryczy, Bieszczady, Puszcza Białowieska i kilka innych miejsc to dla miłośników przyrody miejsca kultowe. Odwiedzenie ich to oczywiście ogromna frajda. Ale ciekawe przyrodniczo miejsca często są na wyciągnięcie ręki, blisko miejsca naszego zamieszkania. Dla mnie takim miejscem jest… pustynia.
Czytaj więcej»

»Spotkanie z pustułkami.»Magurskie potoki»Opowieść o drucieńcu wodnym (Gordius cf. aquaticus).
Napisz artykuł

Napisz swój atrtykuł, dodaj zdjęcia i opublikuj na naszej stronie. Zachęcamy Cię do współtworzenia z nami wortalu polskaprzyroda.pl

Dodaj swój artykuł

Polecamy: www.weselewszczyrku.pl, www.olzalogistic.com