Pierwszy dzień wiosny:

rejestracja Rejestracja
logowanie Zaloguj się
połącz z fb Połącz z Fb

Rośliny górskie a rośliny nadmorskie

data: 08.11.2018     dodał: Katarzyna Duszak

W Polsce roślinność jest bardzo różnorodna. Rośliny rosnące w Karpatach trochę różnią się od roślinności nadmorskiej.  Na Pomorzu rosną trochę inne rośliny niż w górach, w Beskidzie Śląskim lub Pieninach.Bardziej bogata roślinność w górach niż nad morzem.

Typowa roślina nadmorska wydmowa jest morszczyn pecherzykowaty, zostera morska, piaskownica morska, szczotlicha siwa, wydmuchrzyca piaskowa, solibrod zielony. Z tego wynika że na Pomorzu najczęściej występują trawy. Pospolita jest też na plazy lub wydmach honkenia piaskowa, rozchodnik ostry, kocanki piaskowe, róża pomarszczona . Najbardziej pospolitym drzewem rosnącym na wydmach jest rokitnik zwyczajny.

Natomiast w nadmorskim lesie sosnowym rośnie bazyna czarnojagodowa, borowka czarna,borowka brusznica,  jasieniec piaskowy, pszeniec zwyczajny. Trochę mniej popularna jest wierzbowka kiprzyca, a w górach jest bardziej popularna. Najbardziej typowym drzewem jest sosna czarna i sosna nadmorska. W Beskidach dodatkowo rośnie ziarnoplon pospolity, zywiec gruczolowaty, goryczka trojesciowa, parzydło leśne, wiązowka blotna, szarota błotna, naparstnica purpurowa. Najczęściej rosną świerki pospolite.

Na pomorskiej łące rośnie aster solny, nawloc pospolita, bylica pospolita, rzepak, wrotycz pospolity, zmijowiec zwyczajny. Na górskich łąkach rośnie najczęściej dodatkowo zlocien belzyna, zlocien pospolity, żywokost zwyczajny, aster pospolity, a w Pieninach krzyżownica gorzkawa, lebiodka pospolita.  Natomiast na podmoklej beskidzkiej łące blisko lasu rosnie tojesc zwyczajna, hyzop zwyczajny, mięta pospolita.

Rośliny rosną inne nad Bałtykiem niż w Karpatach, gdyż jedne lubią rosnąć na piasku, na ubogich piaszczystych glebach. Inne rośliny rosną w górach i lubią bardziej bogate gleby. 
Galeria


Aby komentować, musisz być zalogowany
Treść: *

Wasze wiadomości - Najnowsze
„Persil Eko Laboratorium Szopa Pracza” wystartowało!
W niedzielę 2 czerwca br. w warszawskim ZOO marka Persil otworzyła cykl spotkań edukacyjnych dla dzieci, które mają na celu przybliżenie najmłodszym zagadnień związanych z praniem i eko-oszczędnościami wody i energii. A wszystko w atmosferze ekscytujących doświadczeń i wspólnej zabawy!
Czytaj więcej»
„Eko Laboratorium Szopa Pracza”, czyli nowy projekt edukacyjny marki Persil
Marka Persil umacniając swoją pozycję lidera segmentu środków do prania, inicjuje nowy projekt edukacyjny. Dzięki spotkaniom z „Persil Eko Laboratorium Szopa Pracza” najmłodsi uczestnicy zabawy będą odkrywać w sobie pasję do nauki. Sprytny Szop Pracz przybliży najmłodszym zagadnienia związane z praniem i oszczędzaniem wody i energii, zaszczepiając w nich ciekawość świata.
Czytaj więcej»

»Ptaki morskie a ptaki gorskie»Rośliny górskie a rośliny nadmorskie»OGÓLNOPOLSKI KONKURS EKO ODKRYWCY JUŻ PO RAZ SZÓSTY!
Wasze wiadomości - Najpopularniejsze
Polska przyroda w rozdzielczości full HD
Ogromny postęp w dziedzinie elektroniki spowodował, że lustrzanką cyfrową możemy filmować. Dziś każdy niemal posiadacz nowszego korpusu foto, ma w ręku narzędzie pozwalające nakręcić materiał na film przyrodniczy o jakości technicznej nadającej się do zaprezentowania go w TV wysokiej rozdzielczości (tzw. Full HD).
Czytaj więcej»
Puławska (nie)pustynia
Bagna Biebrzańskie, Dolina Baryczy, Bieszczady, Puszcza Białowieska i kilka innych miejsc to dla miłośników przyrody miejsca kultowe. Odwiedzenie ich to oczywiście ogromna frajda. Ale ciekawe przyrodniczo miejsca często są na wyciągnięcie ręki, blisko miejsca naszego zamieszkania. Dla mnie takim miejscem jest… pustynia.
Czytaj więcej»

»Spotkanie z pustułkami.»Magurskie potoki»Opowieść o drucieńcu wodnym (Gordius cf. aquaticus).
Napisz artykuł

Napisz swój atrtykuł, dodaj zdjęcia i opublikuj na naszej stronie. Zachęcamy Cię do współtworzenia z nami wortalu polskaprzyroda.pl

Dodaj swój artykuł

Polecamy: www.weselewszczyrku.pl, www.olzalogistic.com