Pierwszy dzień wiosny:

rejestracja Rejestracja
logowanie Zaloguj się
połącz z fb Połącz z Fb

Rzemlik osikowiec (Saperda populnea).

data: 24.06.2012     dodał: Mateusz Sowinski
Początek tego tygodnia przyniósł mi spotkanie z rzadką i piękną kózką. Jego koniec, także jednak przyniósł mi ciekawe spotkanie, o którym za chwilę opowiem ;)


Wybrałem się dzisiaj w teren, korzystając z tego, że pogoda w końcu postanowiła pokazać swoje przyjazne oblicze. Wprawdzie chmury co rusz zasłaniały słońce, ale to co jakiś czas wychylało się zza nich, więc miałem nie najgorsze oświetlenie do zdjęć. Idąc wzdłuż leśnej ścieżki, uważnie oglądałem rosnące przy jej boku rośliny z nadzieją, że znajdę na nich coś ciekawego. Opłaciło się. Na młodej osice dostrzegłem chrząszcza o dość długich czułkach, siedzącego sobie jak gdyby nigdy nic na liściu. Jasne plamki na ciemnych pokrywach oraz rosnące wokół osiki od razu przywiały mi na myśl jednego chrząszcza. Rzemlika osinowca. Oczywiście podkradłem się do niego i zacząłem mu robić zdjęcia. O dziwo pozował bardzo spokojnie, Co jakiś czas, lekko uchylał skrzydła, jak by chciał odlecieć, ale na groźbach się tylko skończyło. Pod koniec się parę razy obrócił ale po tych czynnościach także cierpliwie został na swoim miejscu. Byłem mile zaskoczony jego postawą, co nieczęsto się zdarza wśród owadów. Podobna do niego zgrzytnica zielonkawowłosa (Agapanthia villosoviridescens), jest o wiele bardziej płochliwa i znacznie częściej odlatuje fotografowi sprzed obiektywu (przynajmniej mi). Rzemlik osinowiec, to nasz najmniejszy przedstawiciel rodzaju Saperda. Osiąga długość od 9 do 15 mm. Nie jest więc tak imponujący jak np. rzemlik topolowiec, a i urodą odbiega od choćby rzemlika plamistego czy wiązowca. Jest także najpospolitszy z nich wszystkich. Można go znaleźć w laskach osikowych ponieważ to właśnie osika jest jego główną rośliną żywicielską (rzadko korzysta z innych topól czy wierzb). Nie zmienia to jednak faktu, że rzemlik, jak to kózka, ma w sobie coś, co sprawia, że zawsze miło się go widuje. Bardzo ciekawy jest sposób składania jajeczek przez samicę. W tym celu siada na gałązce i za pomocą swych żuwaczek, wykonuje w korze nacięcia, jednocześnie wpuszczając do środka specjalną substancję. Z czasem, wszystkie one układają się w charakterystyczny, tarczowaty (lub jak kto woli „podkowiasty”) kształt, w środku którego, także znajduje się wiele nacięć. Pod koniec, samica składa jajo w miejscu, gdzie stykają się ze sobą oba ramienia tejże „podkowy.” Nagryzanie kory oraz owa substancja, powodują, że wokół jaja, tworzy się kallus, czyli tkanka przyranna, która początkowo stanowi pokarm larwy. Gdy uda jej się ją pożreć, zabiera się za drewno i dociera aż do rdzenia, gdzie kończy swój rozwój. Trzeba przyznać, że ten gatunek rzemlika, „wie” jak podporządkować sobie roślinę tak by „robiła” to, co dla larwy będzie najlepsze. Dzięki temu, możemy być świadkami niezwykłych zależności, jakie zachodzą, pomiędzy roślinami a owadami :) Mateusz Sowiński.Galeria


Aby komentować, musisz być zalogowany
Treść: *

avatar usera Ame Dzięciołek Agaru2012-06-24 19:58

Nieamowite Mateuszu


Wasze wiadomości - Najnowsze
„Persil Eko Laboratorium Szopa Pracza” wystartowało!
W niedzielę 2 czerwca br. w warszawskim ZOO marka Persil otworzyła cykl spotkań edukacyjnych dla dzieci, które mają na celu przybliżenie najmłodszym zagadnień związanych z praniem i eko-oszczędnościami wody i energii. A wszystko w atmosferze ekscytujących doświadczeń i wspólnej zabawy!
Czytaj więcej»
„Eko Laboratorium Szopa Pracza”, czyli nowy projekt edukacyjny marki Persil
Marka Persil umacniając swoją pozycję lidera segmentu środków do prania, inicjuje nowy projekt edukacyjny. Dzięki spotkaniom z „Persil Eko Laboratorium Szopa Pracza” najmłodsi uczestnicy zabawy będą odkrywać w sobie pasję do nauki. Sprytny Szop Pracz przybliży najmłodszym zagadnienia związane z praniem i oszczędzaniem wody i energii, zaszczepiając w nich ciekawość świata.
Czytaj więcej»

»Ptaki morskie a ptaki gorskie»Rośliny górskie a rośliny nadmorskie»OGÓLNOPOLSKI KONKURS EKO ODKRYWCY JUŻ PO RAZ SZÓSTY!
Wasze wiadomości - Najpopularniejsze
Polska przyroda w rozdzielczości full HD
Ogromny postęp w dziedzinie elektroniki spowodował, że lustrzanką cyfrową możemy filmować. Dziś każdy niemal posiadacz nowszego korpusu foto, ma w ręku narzędzie pozwalające nakręcić materiał na film przyrodniczy o jakości technicznej nadającej się do zaprezentowania go w TV wysokiej rozdzielczości (tzw. Full HD).
Czytaj więcej»
Puławska (nie)pustynia
Bagna Biebrzańskie, Dolina Baryczy, Bieszczady, Puszcza Białowieska i kilka innych miejsc to dla miłośników przyrody miejsca kultowe. Odwiedzenie ich to oczywiście ogromna frajda. Ale ciekawe przyrodniczo miejsca często są na wyciągnięcie ręki, blisko miejsca naszego zamieszkania. Dla mnie takim miejscem jest… pustynia.
Czytaj więcej»

»Spotkanie z pustułkami.»Magurskie potoki»Opowieść o drucieńcu wodnym (Gordius cf. aquaticus).
Napisz artykuł

Napisz swój atrtykuł, dodaj zdjęcia i opublikuj na naszej stronie. Zachęcamy Cię do współtworzenia z nami wortalu polskaprzyroda.pl

Dodaj swój artykuł