Pierwszy dzień wiosny:

rejestracja Rejestracja
logowanie Zaloguj się
połącz z fb Połącz z Fb

Smukwa okazała (Scolia hirta). - Pamiątkowe zdjęcie.

data: 25.06.2012     dodał: Mateusz Sowinski
Przeglądając stare zdjęcia uświadomiłem sobie, że w tym miesiącu mijają 4 lata od chwili, gdy kupiłem sobie aparat i zacząłem fotografować owady. Nie jest to zbyt długi okres, wszak wiele osób które odwiedza ten vortal, posiada fotograficzny staż, na który składa się dwucyfrowy wynik. Lata, które minęły mi pod znakiem fotografii, nie przekładają się jednak na czas, który spędziłem na poznawaniu świata owadów. W tym przypadku bowiem, zajęło mi to praktycznie całe życie. Wiele ciekawych owadów udawało mi się zaobserwować zanim zacząłem je fotografować i do wielu mam swego rodzaju sentyment. Przykładem może być smukwa okazała i o niej będzie dzisiejsza opowieść ;).


Smukwę miałem okazje obserwować wiele razy. Minęło jednak kilka lat nim udało mi się zrobić jej zdjęcia. To, które najbardziej mi się udało nie jest jakieś szczególnie ciekawe pod względem technicznym. Wykonałem je 3 lata temu, kiedy to dopiero uczyłem się, jak robić przyzwoite zdjęcia i jak na tamten okres, jest to jedno z tych zdjęć, z których jestem zadowolony. Sam owad również sprawia, że nie jest ono bez znaczenia. Smukwa okazało, to charakterystyczna błonkówka. Osiąga nawet 2,5 cm, jej ciało jest czarne, pokryte tu i ówdzie włoskami, zaś na jej odwłoku, znajdują się dwa, żółte paski. Mimo to, nie jest łatwo ją spotkać. Jest ona bowiem bardzo ciepłolubna i przez to dość rzadko spotykana. Tym bardziej cieszy mnie, że upodobała sobie Mazury, na których to miałem okazje ją spotkać. Nawet, jeśli jednak się to uda, wcale nie jest łatwo ją podejść. Bywa, że się spłoszy, a nawet jeśli zostaje na miejscu, to jak to błonkówka przy spijaniu nektaru, jest strasznie ruchliwa, przez co nie łatwo zrobić jej dobre zdjęcie. Kiedy się ją obserwuje, ma się wrażenie, że jest to owad bardzo spokojny, zajmujący się wyłącznie własnymi sprawami. Tak też jest w rzeczywistości. Warto jednak pamiętać, że to żądłówka, a więc potrafi użądlić, a to, jest ponoć bardzo bolesne. Smukwy jako imago odżywiają się nektarem. Ich larwy to jednak mięsożercy. By zapewnić im pokarm, samice smukw muszą polować Ich łupem padają pędraki, np. chrabąszczy lub kruszczyc. Po mimo odziemnego trybu życia tych larw, samicy udaje się je "wyniuchać," oraz dokopać. Gdy tak się stanie paraliżuje swym jadem znalezioną ofiarę i składa na niej jedno jajo. Gdy wylęgnie się z niej larwa, ma zapewniony prowiant aż do chwili gdy się przepoczwarczy. Smukwa okazała to niewątpliwie bardzo ciekawy owad, którego warto wypatrywać na kwiatach. Do jej ulubionych należą te o fioletowej, bądź niebieskiej barwie np. sadzieć konopiasty (Eupatorium cannabinum),na którym ją sfotografowałem, bądź macierzanka zwyczajna (Thymus pulegioides), ale obserwowałem ją też na nostrzykach białych (Melilotus albus) i żółtych kwiatach starców (Senecio) :)Galeria


Aby komentować, musisz być zalogowany
Treść: *

avatar usera Barbara Kudławiec2012-06-26 21:47

Bardzo ciekawa ta smukwa, choć ja wątpię, bym ją rozpoznała, nawet jak spotkam, mnie braknie Twoich lat poznawania owadów ... :-) Kolejnych wielu lat wspaniałych przygód z owadami życzę :-)


Wasze wiadomości - Najnowsze
„Persil Eko Laboratorium Szopa Pracza” wystartowało!
W niedzielę 2 czerwca br. w warszawskim ZOO marka Persil otworzyła cykl spotkań edukacyjnych dla dzieci, które mają na celu przybliżenie najmłodszym zagadnień związanych z praniem i eko-oszczędnościami wody i energii. A wszystko w atmosferze ekscytujących doświadczeń i wspólnej zabawy!
Czytaj więcej»
„Eko Laboratorium Szopa Pracza”, czyli nowy projekt edukacyjny marki Persil
Marka Persil umacniając swoją pozycję lidera segmentu środków do prania, inicjuje nowy projekt edukacyjny. Dzięki spotkaniom z „Persil Eko Laboratorium Szopa Pracza” najmłodsi uczestnicy zabawy będą odkrywać w sobie pasję do nauki. Sprytny Szop Pracz przybliży najmłodszym zagadnienia związane z praniem i oszczędzaniem wody i energii, zaszczepiając w nich ciekawość świata.
Czytaj więcej»

»Ptaki morskie a ptaki gorskie»Rośliny górskie a rośliny nadmorskie»OGÓLNOPOLSKI KONKURS EKO ODKRYWCY JUŻ PO RAZ SZÓSTY!
Wasze wiadomości - Najpopularniejsze
Polska przyroda w rozdzielczości full HD
Ogromny postęp w dziedzinie elektroniki spowodował, że lustrzanką cyfrową możemy filmować. Dziś każdy niemal posiadacz nowszego korpusu foto, ma w ręku narzędzie pozwalające nakręcić materiał na film przyrodniczy o jakości technicznej nadającej się do zaprezentowania go w TV wysokiej rozdzielczości (tzw. Full HD).
Czytaj więcej»
Puławska (nie)pustynia
Bagna Biebrzańskie, Dolina Baryczy, Bieszczady, Puszcza Białowieska i kilka innych miejsc to dla miłośników przyrody miejsca kultowe. Odwiedzenie ich to oczywiście ogromna frajda. Ale ciekawe przyrodniczo miejsca często są na wyciągnięcie ręki, blisko miejsca naszego zamieszkania. Dla mnie takim miejscem jest… pustynia.
Czytaj więcej»

»Spotkanie z pustułkami.»Magurskie potoki»Opowieść o drucieńcu wodnym (Gordius cf. aquaticus).
Napisz artykuł

Napisz swój atrtykuł, dodaj zdjęcia i opublikuj na naszej stronie. Zachęcamy Cię do współtworzenia z nami wortalu polskaprzyroda.pl

Dodaj swój artykuł