Pierwszy dzień wiosny:

rejestracja Rejestracja
logowanie Zaloguj się
połącz z fb Połącz z Fb

Sóweczka - najmniejsza z sów

data: 29.06.2012     dodał: Michał Twardowski

Sowy od zawsze wzbudzały u ludzi niepokój. Uznawane za średniowieczne wcielenie zła oraz symbol innowierców. Jak to zwykle bywa demonizujemy to czego nie znamy i nie pojmujemy. Na szczęście dzisiaj coraz więcej o nich wiemy, coraz bardziej rozumiemy i coraz częściej mamy możliwość obserwowania tych niezwykłych ptaków.Sóweczka – nasza najmniejsza sowa. Na pierwszy rzut oka wygląda niegroźnie. Jednak nic bardziej mylnego. W zależności od nastroju nakłada na swoją niewyraźnie zaznaczoną szlarę, maskę, bądź to zobojętnienia, bądź równie często niepokojona potrafi zmrozić swym przenikliwym spojrzeniem. Zapewne zapyta ktoś, jak ptak wielkości szpaka może wydawać się groźny? Może i to jak najbardziej. Gdy poczuje się zagrożona prostuje się siedząc na gałęzi, puszy pióra na głowie, przez co staje się ona bardziej okrągła i wlepia w swojego potencjalnego prześladowcę swe żółte oczy. Naprawdę robi wrażenie.

 

Z sóweczką, a w zasadzie z jej głosem, spotkałem się nie raz. Zarówno w okresie wiosennym, jak i jesiennym (sóweczka ma toki dwa razy do roku – te jesienne są nawet bardziej intensywne). Nigdy (do tej pory) nie miałem okazji jej spotkać. Zapewne dlatego, że prowadzi raczej skryty tryb życia, a do tego jeszcze jest niewielkich rozmiarów. Reasumując ciężko jest spotkać w lesie „skrytego szpaka”.

 

Sóweczka jest osobliwym ptakiem. Potrafi być bardzo zapobiegliwa, jeśli chodzi o zapasy pokarmu. W swoim rewirze ma kilka spiżarni, w których ukrywa upolowaną zdobycz na trudniejszy zimowy czas. Co prawda spiżarnie wtedy zamieniają się w „zamrażarnie” i aby coś zjeść musi ona najpierw rozmrozić zapasy ciepłem swojego ciała.

 

Do niedawna sóweczka rozbudzała moją wyobraźnię oglądana na kartach atlasów i przewodników. Ale od kilku dni stanowi ona wspomnienie niezapomnianego spotkania.
Galeria


Aby komentować, musisz być zalogowany
Treść: *

avatar usera Barbara Kudławiec2012-07-02 06:32

ja jestem na etapie, gdy czytanie czyichś relacji i oglądanie ich zdjęć lub filmów rozbudza moją wyobraźnię ... dzięki wielkie zatem za podzielenie się wrażeniem ze swego spotkania :-)))


avatar usera Mariusz Strusiewicz2012-06-29 20:07

Świetny tekst i rewelacyjne fotki.


avatar usera Przemek Kumorek2012-06-29 16:46

A jaka jest górna? Bo ja mam tylko jednego brata...


avatar usera Romuald Mikusek2012-06-29 13:49

Ja bym raczej nie powiedział "aż trzy" ale zapytał: "tylko trzy?" :) To oczywiście młode po wylocie z dziupli. 3 podloty to powiedzmy dolna granica...


avatar usera Przemek Kumorek2012-06-29 11:00

Bardzo fajny artykuł i ciekawe zdjęcie - aż trzy w jednym!
Czy nie masz więcej zdjęć tego małego urwisa?


Wasze wiadomości - Najnowsze
Finał 5 edycji konkursu Eko Odkrywcy
Konkurs Eko Odkrywcy od pięciu lat jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych inicjatyw edukacyjnych, która angażuje nauczycieli, dzieci oraz młodzież do wspólnego planowania działań dla dobra przyrody. W grudniu odbył się 5 finał konkursu, w którym wzięło udział niemal 180 projektów z całej Polski.  
Czytaj więcej»
Ogólnopolski konkurs Eko Odkrywcy już po raz piaty!  
Wystartowała kolejna edycja konkursu Eko Odkrywcy, który zachęca nauczycieli oraz ich podopiecznych do aktywnego dbania o środowisko. W tym roku na zwycięzców czekają nagrody w postaci dofinansowania projektów ekologicznych 4x po 5000zł oraz 15000zł z przeznaczeniem na Wyprawę Badawczą lub wyposażenie Zielonej Klasy. Motywem przewodnim tegorocznego konkursu jest doświadczanie ekologii ,,na okrągło”, przez 365 dni w roku, dzielenie się wiedzą, poszerzanie swoich horyzontów i eksperymentowanie na całego!  
Czytaj więcej»

»Zoo Design Conference we Wrocławiu: o dobrej architekturze w ogrodach zoologicznych»Znamy zwycięzców konkursu Eko Odkrywcy 4»Można już głosować na Eko Odkrywców
Wasze wiadomości - Najpopularniejsze
Polska przyroda w rozdzielczości full HD
Ogromny postęp w dziedzinie elektroniki spowodował, że lustrzanką cyfrową możemy filmować. Dziś każdy niemal posiadacz nowszego korpusu foto, ma w ręku narzędzie pozwalające nakręcić materiał na film przyrodniczy o jakości technicznej nadającej się do zaprezentowania go w TV wysokiej rozdzielczości (tzw. Full HD).
Czytaj więcej»
Spotkanie z pustułkami.
Będąc w pracy, idąc korytarzem, usłyszałam za oknem przenikliwe nawoływania. Natychmiast skojarzyłam, że musi to być drapieżny ptak. Zaczęłam się pilnie rozglądać...
Czytaj więcej»

»Puławska (nie)pustynia»Magurskie potoki»Bliskie spotkanie.
Napisz artykuł

Napisz swój atrtykuł, dodaj zdjęcia i opublikuj na naszej stronie. Zachęcamy Cię do współtworzenia z nami wortalu polskaprzyroda.pl

Dodaj swój artykuł