Pierwszy dzień wiosny:

rejestracja Rejestracja
logowanie Zaloguj się
połącz z fb Połącz z Fb

Leśny duszek

data: 30.06.2012     dodał: Michał Piekarski
Włochatka, bo o niej mowa, jest jedną z sów zamieszkujących nasze lasy. Końcem marca, początkiem kwietnia, możemy nasłuchiwać jej w lesie.


Włochatka, bo o niej mowa, jest jedną z sów zamieszkujących nasze lasy. Końcem marca, początkiem kwietnia, możemy nasłuchiwać jej w lesie. Rytmiczne, pełne tajemnicy pohukiwanie może niewprawnego podglądacza przyrody wprawić w niemałe osłupienie. Jeżeli w pierwszej chwili nie wywoła w nas dreszczy i strachu, na pewno się w nim zakochamy. Tak też stało się w moim wypadku. Niewielka sowa z wielkim głosem jest niezwykle wdzięcznym tematem do podglądania, gdyż nie czuje ona lęku przed człowiekiem. Dzięki temu można zbliżyć się do niej bardzo blisko. To właśnie starałem się przy naszych spotkaniach czynić.

Włochatka jest ściśle związana z bytowaniem w lesie dzięcioła czarnego, gdyż to właśnie jego dziuple zajmuje, aby wyprowadzić w nich lęgi. W tym roku miałem z przyjacielem bardzo ciekawą obserwacje. Otóż dziuplę nocą zajmował samiec włochatki zapraszając do niej partnerkę. Raczył ją co raz to lepszymi kąskami menu leśnego, aż ta zechciała do dziupli z kawalerem zawitać, jednak za dnia, niemałe zainteresowanie nowym włochatkowym domem wykazywał dzięcioł czarny, również wlatując do środka. Koniec końców na stanowisku pozostała włochatka. I dobrze :)

Lęgi w tym roku dobiegają już końca, jednak kolejna wiosna tuż tuż, a więc i kolejne spotkania z tymi pięknymi sowami przed nami.
Galeria


Aby komentować, musisz być zalogowany
Treść: *

avatar usera Kaźmierczak Radosław ©2012-07-03 15:48

bardzo fajne foto w połączeniu z miłym i ciekawym tekstem..to lubię :) dzięki


avatar usera Grzegorz Leśniewski2012-07-02 23:02

Michał, świetnie, że udało Ci się temat włochatki rozpocząć z sukcesem. Czekam na kolejne historie! :-)


avatar usera Michał Piekarski2012-07-02 10:15

Barbaro, z sowami niestety nie jest tak prosto zacząć, ale gdy już pierwszy raz się nimi zajmiemy, to widać, że wcale nie jest to taka trudno do obserwacji grupa ptaków. Życzę Ci, abyś miała ku temu możliwość. Pozdrawiam serdecznie.


avatar usera Barbara Kudławiec2012-07-02 06:29

nigdy jeszcze nie spotkałam żadnej sowy, wielka szkoda, pewnie nie wiem, jak tego dokonać, kiedy znaleźć się w lesie, kiedy nasłuchiwać ... dzięki za notatkę o włochatce :-)))


avatar usera magda rżana2012-07-01 15:01

jak duch....


avatar usera Michał Piekarski2012-06-30 23:01

Raczej dziupla tegoroczna. Niestety nie znam samego zakończenia lęgu.


avatar usera Romuald Mikusek2012-06-30 15:00

A dziupla była wykuta przez dzięcioła w tym roku, czy też pchał się do ubiegłorocznej?


avatar usera Przemek Kumorek2012-06-30 13:23

A zdjęcie kapitalne!!! Już niedługo będzie u nas galeria z prawdziwego zdarzenia. Wielkie dzięki za ten opis i fotografię!!!


avatar usera Przemek Kumorek2012-06-30 07:31

W tym roku, pierwszy raz w życiu, widziałem włochatkę.
Coś pięknego...
Nie wiem czy wiesz ale jednym z naszych redaktorów jest Romek Mikusek - chłop wszystko wie o sowach. Zapraszam do zakładki Redakcja/Regulamin. Można się z nim skontaktować.


Wasze wiadomości - Najnowsze
„Persil Eko Laboratorium Szopa Pracza” wystartowało!
W niedzielę 2 czerwca br. w warszawskim ZOO marka Persil otworzyła cykl spotkań edukacyjnych dla dzieci, które mają na celu przybliżenie najmłodszym zagadnień związanych z praniem i eko-oszczędnościami wody i energii. A wszystko w atmosferze ekscytujących doświadczeń i wspólnej zabawy!
Czytaj więcej»
„Eko Laboratorium Szopa Pracza”, czyli nowy projekt edukacyjny marki Persil
Marka Persil umacniając swoją pozycję lidera segmentu środków do prania, inicjuje nowy projekt edukacyjny. Dzięki spotkaniom z „Persil Eko Laboratorium Szopa Pracza” najmłodsi uczestnicy zabawy będą odkrywać w sobie pasję do nauki. Sprytny Szop Pracz przybliży najmłodszym zagadnienia związane z praniem i oszczędzaniem wody i energii, zaszczepiając w nich ciekawość świata.
Czytaj więcej»

»Ptaki morskie a ptaki gorskie»Rośliny górskie a rośliny nadmorskie»OGÓLNOPOLSKI KONKURS EKO ODKRYWCY JUŻ PO RAZ SZÓSTY!
Wasze wiadomości - Najpopularniejsze
Polska przyroda w rozdzielczości full HD
Ogromny postęp w dziedzinie elektroniki spowodował, że lustrzanką cyfrową możemy filmować. Dziś każdy niemal posiadacz nowszego korpusu foto, ma w ręku narzędzie pozwalające nakręcić materiał na film przyrodniczy o jakości technicznej nadającej się do zaprezentowania go w TV wysokiej rozdzielczości (tzw. Full HD).
Czytaj więcej»
Puławska (nie)pustynia
Bagna Biebrzańskie, Dolina Baryczy, Bieszczady, Puszcza Białowieska i kilka innych miejsc to dla miłośników przyrody miejsca kultowe. Odwiedzenie ich to oczywiście ogromna frajda. Ale ciekawe przyrodniczo miejsca często są na wyciągnięcie ręki, blisko miejsca naszego zamieszkania. Dla mnie takim miejscem jest… pustynia.
Czytaj więcej»

»Spotkanie z pustułkami.»Magurskie potoki»Opowieść o drucieńcu wodnym (Gordius cf. aquaticus).
Napisz artykuł

Napisz swój atrtykuł, dodaj zdjęcia i opublikuj na naszej stronie. Zachęcamy Cię do współtworzenia z nami wortalu polskaprzyroda.pl

Dodaj swój artykuł