Pierwszy dzień wiosny:

rejestracja Rejestracja
logowanie Zaloguj się
połącz z fb Połącz z Fb

Nowe wydawnictwa (nie tylko) o ptakach …

Romuald Mikusek
data: 08.10.2014
W ramach projektu "Ochrona zagrożonych gatunków ptaków w Karpatach Zachodnich", który stanowi część Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska - Republika Słowacka 2007-2013 (Europejska Współpraca Terytorialna), Fundacja Wspierania Inicjatyw Ekologicznych z Krakowa wydała 9 publikacji, które mamy nadzieję znajdą szerokie grono odbiorców. Ich wspólnym mianownikiem są PTAKI.


Żeby wejść w posiadanie niżej wymienionych publikacji, trzeba wybrać się do biura FWIE, które mieści się przy ul. Czystej 17/4 w Karkowie, w Śródmieściu (blisko Rynku). Niedługo wszystkie one zostaną udostępnione również w sieci w formie plików pdf. Niektóre zresztą już tu są. Poniżej omawiamy je krótko. Więcej informacji o projekcie można znaleźć tutaj.

 


 

 

Metody zimowych liczeń ptaków [PDF]

Włodzimierz Meissner 

2011 

---------------------

Poradnik przybliża i ujednolica metody związane z liczeniem ptaków zimujących na wybranych akwenach w Polsce. Stałość metod i dużej liczby obserwatorów jest gwarantem uzyskania wyników, które pozwolą ujawnić trendy liczebności w skali kraju na przestrzeni lat i w porę reagować na niepokojące zmiany, które jesteśmy w stanie powstrzymać. Zimowy monitoring ptaków wodnych w Polsce po wieloletniej przerwie znów wpisuje się na stałe w kalendarz aktywności obserwatorów. Tym razem, koordynowany przez Autora poradnika i przy zaangażowaniu ponad 300 wolontariuszy, w ramach Państwowego Monitoringu Środowiska.

 

 


 

 

Obrączkowanie ptaków [PDF]

Przemysław Busse, Wojciech Kania, Agnieszka Ożarowska, Katarzyna Stępniewska 

2012 

---------------------

Obrączkowanie stanowi najważniejszą metodę indywidualnego znakowania ptaków. Jest to pozycja napisana przez obrączkarzy dysponujących wieloletnią praktyką w tej dziedzinie i będących inicjatorami tego rodzaju badań ptaków w Polsce. Dowiemy się z niej po co, jak i czym obrączkuje się ptaki, jak wygląda organizacja obrączkowania w kraju oraz poznamy przykładowe wyniki badań uzyskanych dzięki tej formie znakowania, której tradycja sięga w Europie już ponad 100 lat.

 

 


Okładka Budki dla ptaków

 

 

Budki dla ptaków [PDF]

Romuald Mikusek 

2012 

---------------------

Zmiany jakie człowiek wprowadza w środowisku są często trudne, a nawet niemożliwe do odwrócenia. W takich wypadkach podejmujemy próby ich łagodzenia. To dlatego między innymi wymyślono budki i inne sztuczne schronienia dla ptaków. Publikacja zawiera opis kilkudziesięciu konstrukcji służących jako miejsca lęgów. Wśród nich są budki lęgowe zamknięte i półotwarte, podpórki, kosze, platformy oraz konstrukcje indywidualne m.in. dla sokoła wędrownego, płomykówki, jerzyka czy zimorodka. Omówiono tu również zasady montażu, zabezpieczenia, czyszczenia i monitoringu schronień.

 

 


 

okładka Ochrona strefowa

 

Ochrona strefowa ptaków [PDF]

Romuald Mikusek

2012

---------------------

Ochrona strefowa ptaków jest szczególną formą ochrony prawnej, która bezpośrednio zabezpiecza gniazda rzadkich gatunków, jak i ich najbliższe otoczenie, przed niepokojeniem i zmianami powodowanymi przez człowieka. Tym samym przyczynia się do polepszenia ich sukcesu lęgowego, a w efekcie – kondycji całych populacji. Pozycja omawia historię i zasady funkcjonowania ochrony strefowej ptaków w Polsce, której tradycja sięga już ponad 30 lat. Znajdziemy tu krótki opis 20 gatunków ptaków, które obecnie podlegają tej formie ochrony, a także rady praktyczne i prawne dotyczące wyznaczania stref.

 

 


 

 

Ptaki zimą

Romuald Mikusek  (tekst), Wiktor Tabak  (rysunki)

2013

---------------------

O tym, że zima jest wyjątkowo trudną porą roku dla zwierząt na naszej półkuli, nie trzeba nikogo przekonywać. Książka dostarcza nam informacji dotyczących sposobów przetrwania ptaków zimą. Omawia różne strategie, które pozwalają przeżyć w warunkach, kiedy zasoby pokarmowe są ograniczone i trudno się do nich dostać. Dodatkowo czas na ich zdobywanie jest krótki a niska temperatura sprawia, że potrzeba jest go więcej niż zwykle. Można tu znaleźć też informacje o tym jak i kiedy dokarmiać ptaki, jakie gatunki drzew i krzewów są ważne dla ptaków w tym czasie oraz omawia wybrane gatunki ptaków zimujących.

  


 

 

Ptaki naszego regionu.

Gdzie na ptaki?

Krzysztof Kus

2014 

---------------------

Publikacja omawia 22 najciekawsze miejsca w województwie małopolskim do odwiedzenia przez obserwatorów ptaków. Wśród nich znajduje się  Pustynia Błędowska na północy i Dolina Kościeliska w Tatrach na południu oraz Stawy Monowskie na zachodzie i Pasmo Brzanki na wschodzie. Znajdziemy tu informacje o tym, jak się tam dostać i poruszać, co ze sobą zabrać na wyprawę, a w końcu omawia kiedy i jakie gatunki ptaków mamy szansę spotkać w każdym z wybranych miejsc. Znajdziemy tu również w miarę szczegółowe mapy terenu.

 

 


 

 

Ptaki naszego regionu.

Ptaki gór

Krzysztof Kus, Jakub Pełka

2014

---------------------

Publikacja jest niejako przewodnikiem przyrodniczym po Karpatach, regionie mocno wyróżniającym się krajobrazowo, kulturowo i przyrodniczo z innych obszarów Polski. Omawia typowe dla tych gór siedliska wraz z charakterystycznymi dla nich ptakami, od stref tworzonych ręką człowieka (np. pola, tereny zabudowane), poprzez pogórza (np. buczyna karpacka), aż po typowe siedliska wysokogórskie (np. hale, bory świerkowe). Znajdziemy tu też propozycje tras wycieczek, co może znacznie ułatwić początkującym obserwatorom przyrody odszukanie interesujących gatunków ptaków w ich typowych siedliskach.

 

 


 

 

Gospodarowanie na obszarach Natura 2000 w Karpatach

Fundacja Wspierania Inicjatyw Ekologicznych

2014

---------------------

Na terenie naszego kraju funkcjonuje obecnie niemal tysiąc obszarów Natura 2000, które zajmują około 20% powierzchni Polski. Praktycznie każdy z nas mieszka w sąsiedztwie takiego miejsca. Publikacja jest swego rodzaju praktycznym kompendium, w którym znajdziemy szereg przydatnych informacji o tym jak na terenach objętych programem Natura 2000 funkcjonuje lub powinno funkcjonować rolnictwo, przedsiębiorczość, jakiego rodzaju inwestycje są możliwe i jakie korzyści może czerpać lokalna społeczność z faktu obecności Natury 2000 na ich terenie. Znajdziemy tu też przykłady inspirujących projektów realizowanych na terenie Karpat.

 

 


 

 

Poradnik ornitologa

Romuald Mikusek, Tadeusz Stawarczyk

2014

---------------------

Jest to swego rodzaju vademecum, którego zadaniem jest ułatwić obserwatorom ptaków wybór sprzętu, podstawowej literatury, optymalnego sposobu planowania i zbierania informacji w terenie. Podpowiada jak sprawić, by pasja zwana obserwowaniem ptaków, mogła przynieść korzyści związane ze zrozumieniem przyrody bez szkody dla niej, a w końcu przysłużyła się jej ochronie. Poradnik zawiera też szereg przydatnych szablonów, w tym schematy opisu środowisk, sylwetki ptaków i formularze obserwacji. Znajdziemy tutaj również dodatek dotyczący szczegółowego opisu metody kartograficznej autorstwa L. Tomiałojcia, zapisy dotyczące etyki czy tabelę aktualnego spisu ptaków Polski, ze skrótami ich nazw, statusem, fenologią lęgów i wędrówek czy typem stosowanych obrączek.
Galeria


Aby komentować, musisz być zalogowany
Treść: *

avatar usera kj2015-02-02 11:12

www.przyrodnicze.cupsell.pl
koszulki przyrodnicze, zamów własny projekt!


Wasze wiadomości - Najnowsze
„Persil Eko Laboratorium Szopa Pracza” wystartowało!
W niedzielę 2 czerwca br. w warszawskim ZOO marka Persil otworzyła cykl spotkań edukacyjnych dla dzieci, które mają na celu przybliżenie najmłodszym zagadnień związanych z praniem i eko-oszczędnościami wody i energii. A wszystko w atmosferze ekscytujących doświadczeń i wspólnej zabawy!
Czytaj więcej»
„Eko Laboratorium Szopa Pracza”, czyli nowy projekt edukacyjny marki Persil
Marka Persil umacniając swoją pozycję lidera segmentu środków do prania, inicjuje nowy projekt edukacyjny. Dzięki spotkaniom z „Persil Eko Laboratorium Szopa Pracza” najmłodsi uczestnicy zabawy będą odkrywać w sobie pasję do nauki. Sprytny Szop Pracz przybliży najmłodszym zagadnienia związane z praniem i oszczędzaniem wody i energii, zaszczepiając w nich ciekawość świata.
Czytaj więcej»

»Ptaki morskie a ptaki gorskie»Rośliny górskie a rośliny nadmorskie»OGÓLNOPOLSKI KONKURS EKO ODKRYWCY JUŻ PO RAZ SZÓSTY!
Wasze wiadomości - Najpopularniejsze
Polska przyroda w rozdzielczości full HD
Ogromny postęp w dziedzinie elektroniki spowodował, że lustrzanką cyfrową możemy filmować. Dziś każdy niemal posiadacz nowszego korpusu foto, ma w ręku narzędzie pozwalające nakręcić materiał na film przyrodniczy o jakości technicznej nadającej się do zaprezentowania go w TV wysokiej rozdzielczości (tzw. Full HD).
Czytaj więcej»
Puławska (nie)pustynia
Bagna Biebrzańskie, Dolina Baryczy, Bieszczady, Puszcza Białowieska i kilka innych miejsc to dla miłośników przyrody miejsca kultowe. Odwiedzenie ich to oczywiście ogromna frajda. Ale ciekawe przyrodniczo miejsca często są na wyciągnięcie ręki, blisko miejsca naszego zamieszkania. Dla mnie takim miejscem jest… pustynia.
Czytaj więcej»

»Spotkanie z pustułkami.»Magurskie potoki»Opowieść o drucieńcu wodnym (Gordius cf. aquaticus).
Napisz artykuł

Napisz swój atrtykuł, dodaj zdjęcia i opublikuj na naszej stronie. Zachęcamy Cię do współtworzenia z nami wortalu polskaprzyroda.pl

Dodaj swój artykuł