Pierwszy dzień wiosny:

rejestracja Rejestracja
logowanie Zaloguj się
połącz z fb Połącz z Fb

Stawy karpiowe ostoją przyrody

Marcin Karetta
data: 25.08.2014
W obiegowej opinii kompleks stawów hodowlanych, to zespół zbiorników wodnych przystosowanych do hodowli ryb - w szczególności powszechnie znanego karpia. I tak jest w istocie. Jednak, poza ściśle produkcyjną funkcją, akweny te pełnią jeszcze jedną, bardzo istotną rolę...


W wielu przypadkach to prawdziwe ostoje kipiącej życiem, dzikiej przyrody. I to nierzadko na europejską skalę. 10 lat temu, w 2004 r., w związku z wejściem Polski do Unii Europejskiej, zaistniała nowa forma ochrony przyrody - Europejska Sieć Ekologiczna Natura 2000. Myślą przewodnią tego programu jest zachowanie różnorodności biologicznej oraz utrzymanie we właściwym stanie wybranych typów siedlisk i gatunków, które uważa się za cenne i zagrożone w skali całej Europy. W całym kraju programem Natura 2000 objęto wiele kompleksów stawowych, w tym obszar specjalnej ochrony ptaków "Stawy w Brzeszczach". I właśnie o tym obszarze opowiada album, który można w całości zobaczyć i pobrać TUTAJ.

Na zachętę, przed lekturą do której zapraszam, może tylko wspomnę, że gnieździ się  tu grubo ponad 200 par ślepowrona, jest kolonia czapli siwej, a oznaki lęgowości wykazywała również czapla purpurowa…

 

Marcin Karetta

GaleriaAby komentować, musisz być zalogowany
Treść: *

Wasze wiadomości - Najnowsze
„Persil Eko Laboratorium Szopa Pracza” wystartowało!
W niedzielę 2 czerwca br. w warszawskim ZOO marka Persil otworzyła cykl spotkań edukacyjnych dla dzieci, które mają na celu przybliżenie najmłodszym zagadnień związanych z praniem i eko-oszczędnościami wody i energii. A wszystko w atmosferze ekscytujących doświadczeń i wspólnej zabawy!
Czytaj więcej»
„Eko Laboratorium Szopa Pracza”, czyli nowy projekt edukacyjny marki Persil
Marka Persil umacniając swoją pozycję lidera segmentu środków do prania, inicjuje nowy projekt edukacyjny. Dzięki spotkaniom z „Persil Eko Laboratorium Szopa Pracza” najmłodsi uczestnicy zabawy będą odkrywać w sobie pasję do nauki. Sprytny Szop Pracz przybliży najmłodszym zagadnienia związane z praniem i oszczędzaniem wody i energii, zaszczepiając w nich ciekawość świata.
Czytaj więcej»

»Ptaki morskie a ptaki gorskie»Rośliny górskie a rośliny nadmorskie»OGÓLNOPOLSKI KONKURS EKO ODKRYWCY JUŻ PO RAZ SZÓSTY!
Wasze wiadomości - Najpopularniejsze
Polska przyroda w rozdzielczości full HD
Ogromny postęp w dziedzinie elektroniki spowodował, że lustrzanką cyfrową możemy filmować. Dziś każdy niemal posiadacz nowszego korpusu foto, ma w ręku narzędzie pozwalające nakręcić materiał na film przyrodniczy o jakości technicznej nadającej się do zaprezentowania go w TV wysokiej rozdzielczości (tzw. Full HD).
Czytaj więcej»
Puławska (nie)pustynia
Bagna Biebrzańskie, Dolina Baryczy, Bieszczady, Puszcza Białowieska i kilka innych miejsc to dla miłośników przyrody miejsca kultowe. Odwiedzenie ich to oczywiście ogromna frajda. Ale ciekawe przyrodniczo miejsca często są na wyciągnięcie ręki, blisko miejsca naszego zamieszkania. Dla mnie takim miejscem jest… pustynia.
Czytaj więcej»

»Spotkanie z pustułkami.»Magurskie potoki»Opowieść o drucieńcu wodnym (Gordius cf. aquaticus).
Napisz artykuł

Napisz swój atrtykuł, dodaj zdjęcia i opublikuj na naszej stronie. Zachęcamy Cię do współtworzenia z nami wortalu polskaprzyroda.pl

Dodaj swój artykuł

Polecamy: www.weselewszczyrku.pl, www.olzalogistic.com