Pierwszy dzień wiosny:

rejestracja Rejestracja
logowanie Zaloguj się
połącz z fb Połącz z Fb

Natura 2000 - Pozytywna Inspiracja

FWIE
data: 26.11.2014
Projekt „Natura 2000 – Pozytywna Inspiracja” realizowany jest przez Fundację Wspierania Inicjatyw Ekologicznych w latach 2014-2015 na terenie całej Polski. Poprzez nowoczesne formy edukacji ma m.in. za zadanie wyeliminować negatywne postawy i obalić mity dotyczące ograniczonego gospodarowania i wszelkiej innej aktywności na obszarach chronionych.


Od stycznia 2014 roku do grudnia 2015 Fundacja Wspierania Inicjatyw Ekologicznych realizuje projekt „Natura 2000 – Pozytywna Inspiracja” *. Jego podstawowym celem jest promocja Sieci Natura 2000 wśród społeczności lokalnych. Naszą ideą jest wielopokoleniowe zaangażowanie, wzrost świadomości proekologicznej, tworzenie więzi z regionem oraz świadome korzystanie z dobrodziejstw obszarów Natura 2000, zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju.  Chcemy też zachęcić do aktywnego wypoczynku na tych właśnie terenach, które charakteryzuje najwyższy stopień zachowania naturalnych właściwości środowiska. Jest to również okazja do promowania gospodarstw agroturystycznych, produktów oraz potraw regionalnych, kultury, zwyczajów czy tradycji lokalnych.


Projekt skierowany jest zarówno do ludzi mieszkających w obrębie lub w sąsiedztwie obszarów Natura 2000, rolników, właścicieli gospodarstw agroturystycznych i osób świadczących usługi z zakresu turystyki, przedsiębiorstw z branży gastronomicznej oraz rzemieślniczej, jak również do turystów oraz nabywców produktów regionalnych. W ramach akcji promocyjnej wydanych zostało 4000 sztuk oryginalnych koszulek oraz toreb ekologicznych. Z powodu dużego zainteresowania wznowiony został pakiet edukacyjny „Natura 2000”, opracowany jako gotowy materiał do prowadzenia zajęć w różnych grupach wiekowych dzieci i młodzieży, ale także z możliwością wykorzystania do edukacji dorosłych. W skład pakietu wchodzą: bajki ekologiczne, gry, plansze edukacyjne, diaporama, komiks i prezentacja multimedialna.

 

Planujemy również wydanie kolejnego pakietu edukacyjnego „Natura 2000 – Pozytywna Inspiracja”. Pakiet stanowić będzie atrakcyjną formę edukacji ekologicznej zarówno dla najmłodszych, jak również dla młodzieży i dorosłych. Pakiet będzie promował agroturystykę jako atrakcyjną i ciekawą formę spędzania wolnego czasu, a treści w nim zawarte pokażą obszary wiejskie skupione wokół Natury 2000 jako atrakcyjne turystycznie miejsca ze względu na krajobraz, walory zdrowotne i przyrodnicze, wysokiej jakości produkty żywnościowe i regionalne potrawy a także kulturę, zwyczaje i tradycje lokalne. W skład pakietu wejdą ciekawe gry planszowe: „Wędrówka po Naturze 2000”, która zabierze nas w podróż po danym obszarze, pozwalając odkrywać jego specyfikę oraz gra „Eko-zysk” ukazującą możliwości gospodarowania, rozwoju, a także wykorzystania niekonwencjonalnych źródeł energii. Z kolei gra karciana „Turystyka na obszarach Natura 2000” to świetna okazja do zapoznania się z turystyką kwalifikowaną na obszarach Natura 2000. Ponadto opracowane zostaną kolorowe plansze edukacyjne oraz diaporama „Człowiek w Naturze”, czyli prezentacja multimedialna oparta na fotografiach zsynchronizowanych z muzyką, głosami natury, podpisami i głosem lektora.

Interesującą formą przedstawienia podstawowych zagadnień na temat Natury 2000 oraz ukazania atrakcyjności tych miejsc jest komiks „Spółka z Naturą 2000” oraz 10 komiksów wydanych osobno dla każdego z obszarów objętych projektem. Dodatkowo część z wymienionych materiałów będzie również dostępna w wersji multimedialnej.

 

W celu zaangażowania najmłodszych, przeprowadzamy konkurs pn. „Natura – Naturalna Inspiracja”. Skierowany jest on do przedszkoli, szkół podstawowych oraz gimnazjów zlokaliowanych na terenach gmin objętych projektem. Konkurs polega na przygotowaniu dowolnej formy aktywności: happeningów, lekcji otwartych, wystaw prac plastycznych, apeli, przedstawień itp. inspirowanych obszarami Natura 2000. Prace konkursowe można nadsyłać do 15 czerwca 2015r., do czego serdecznie zachęcamy.

Na naszej stronie internetowej www.natura2000.fwie.pl znajduje się odsyłacz do podstrony dla dzieci, gdzie poprzez gry i zabawy milusińscy poznają uroki Natury 2000. W zakładce pytanie do eksperta znajduje się formularz, przez który mogą Państwo kierować do nas wszelkie pytania. Odpowiedzą na nie specjaliści dobrani w zależności od rodzaju pytania, w tym eksperci ds. agroturystyki, produktu lokalnego, przyrodnicy.

 

Kolejną formą naszej działalności są warsztaty dla różnego rodzaju odbiorców na 10 wybranych obszarach Natura 2000, dla ok. 16.770 osób (tutaj - lista gmin uwzględnionych w projekcie). Przeznaczone są one dla dzieci i młodzieży, nauczycieli, edukatorów itp. W czasie prowadzenia zajęć szczególną uwagę poświęcamy roli obszarów Natura 2000 dla ochrony zagrożonych gatunków roślin, zwierząt, siedlisk przyrodniczych zarówno w zasięgu lokalnym, jak również ogólnopolskim i europejskim. Nauczycielom pokazujemy jak wykorzystać pakiet edukacyjny Natura 2000 do pracy z uczniami.

W 2015 roku planujemy kontynuacje warsztatów dla dzieci, młodzieży i nauczycieli. Dodatkowo zorganizowane zostaną wielopokoleniowe wycieczki przyrodnicze (w grupach jednocześnie dzieci i seniorzy) do obszarów Natura 2000, w celu pokazania piękna otaczającej przyrody wraz z praktyczną nauką wykorzystania atlasów przyrodniczych, lunet, lornetek. Ponadto nasi trenerzy ze Szkoły Animatorów Edukacji Ekologicznej-Natura 2000 oraz Szkoły Rozwoju-Ekomarka, przeprowadzą w II kwartale 2015 roku warsztaty tematyczne skierowane do osób prowadzących gospodarstwa rolne oraz agroturystyczne, potencjalnych inwestorów, organizacji pozarządowych i samorządowych, studentów i absolwentów kierunków przyrodniczych, rolniczych itp. Szkoła Animatorów Edukacji Ekologicznej-Natura 2000 pragnie zachęcić do prowadzenia zajęć edukacyjnych w terenie, poprzez praktyczne przykłady i doświadczenia. Warsztaty prowadzone przez Szkołę Rozwoju-Ekomarka mają na celu wypracowanie wspólnej wizji rozwoju obszarów zgodnej z ochroną przyrody, popartej wiedzą z dziedziny promocji, marketingu i rozwiązań proekologicznych bazujących na idei sieci Natura 2000. Zakres warsztatów obejmuje m.in.: charakter i potencjał usług lokalnych, kierunki rozwoju, powiązania i oddziaływania w skali makro i mikro, ekoturystykę, rolnictwo ekologiczne, lokalny produkt ekologiczny.

 

Mamy nadzieję, że poprzez projekt „Natura 2000 – Pozytywna Inspiracja” dotrzemy do szerokiego grona odbiorców uświadamiając im, że Natura 2000 to nie tylko ograniczenia, ale przede wszystkim korzyści. 

Facebook - N2000 - Pozytywna Inspiracja

 


 

* Projekt dofinansowywany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, realizowany jest pod honorowym patronatem Małopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Karniowicach oraz Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Krakowie, Ogólnopolskiej Sieci Zagród Edukacyjnych, Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Krakowie i Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie


 


 

Artykuł dofinansowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Za jego treść odpowiada wyłącznie Fundacja Wspierania Inicjatyw Ekologicznych
Galeria

Pakiet edukacyjny
torba ekologiczna wydana w ramach projektu
koszulki wydane w ramach projektu

koszulki wydane w ramach projektu

Aby komentować, musisz być zalogowany
Treść: *

avatar usera Michał2015-04-23 08:57

Super Post, polecam też stronę o podobnej tematyce http://przetrwaniewprzyrodzie.blogspot.com/


avatar usera kj2015-02-02 11:12

www.przyrodnicze.cupsell.pl
koszulki przyrodnicze, zamów własny projekt!


Wasze wiadomości - Najnowsze
„Persil Eko Laboratorium Szopa Pracza” wystartowało!
W niedzielę 2 czerwca br. w warszawskim ZOO marka Persil otworzyła cykl spotkań edukacyjnych dla dzieci, które mają na celu przybliżenie najmłodszym zagadnień związanych z praniem i eko-oszczędnościami wody i energii. A wszystko w atmosferze ekscytujących doświadczeń i wspólnej zabawy!
Czytaj więcej»
„Eko Laboratorium Szopa Pracza”, czyli nowy projekt edukacyjny marki Persil
Marka Persil umacniając swoją pozycję lidera segmentu środków do prania, inicjuje nowy projekt edukacyjny. Dzięki spotkaniom z „Persil Eko Laboratorium Szopa Pracza” najmłodsi uczestnicy zabawy będą odkrywać w sobie pasję do nauki. Sprytny Szop Pracz przybliży najmłodszym zagadnienia związane z praniem i oszczędzaniem wody i energii, zaszczepiając w nich ciekawość świata.
Czytaj więcej»

»Ptaki morskie a ptaki gorskie»Rośliny górskie a rośliny nadmorskie»OGÓLNOPOLSKI KONKURS EKO ODKRYWCY JUŻ PO RAZ SZÓSTY!
Wasze wiadomości - Najpopularniejsze
Polska przyroda w rozdzielczości full HD
Ogromny postęp w dziedzinie elektroniki spowodował, że lustrzanką cyfrową możemy filmować. Dziś każdy niemal posiadacz nowszego korpusu foto, ma w ręku narzędzie pozwalające nakręcić materiał na film przyrodniczy o jakości technicznej nadającej się do zaprezentowania go w TV wysokiej rozdzielczości (tzw. Full HD).
Czytaj więcej»
Puławska (nie)pustynia
Bagna Biebrzańskie, Dolina Baryczy, Bieszczady, Puszcza Białowieska i kilka innych miejsc to dla miłośników przyrody miejsca kultowe. Odwiedzenie ich to oczywiście ogromna frajda. Ale ciekawe przyrodniczo miejsca często są na wyciągnięcie ręki, blisko miejsca naszego zamieszkania. Dla mnie takim miejscem jest… pustynia.
Czytaj więcej»

»Spotkanie z pustułkami.»Magurskie potoki»Opowieść o drucieńcu wodnym (Gordius cf. aquaticus).
Napisz artykuł

Napisz swój atrtykuł, dodaj zdjęcia i opublikuj na naszej stronie. Zachęcamy Cię do współtworzenia z nami wortalu polskaprzyroda.pl

Dodaj swój artykuł