Pierwszy dzień wiosny:

rejestracja Rejestracja
logowanie Zaloguj się
połącz z fb Połącz z Fb

Wilcze gniazdo

Romuald Mikusek
data: 02.03.2013
Wilczych gniazd znajduje się co roku kilka w różnych częściach Polski, więc to o którym piszę może być tylko kolejnym, szczęśliwym trafem. Parę rzeczy sprawia jednak, że było to spotkanie wyjątkowe, nie tylko dla mnie, ale także dla poznania gatunku w ogóle. To kolejny dowód na niebywałą inteligencję tego drapieżnika, która przejawia się m.in. w plastyczności zachowań.


Czerwone Bagno, od 1925 roku rezerwat ścisły, od 1993 obszar ochrony ścisłej w granicach Biebrzańskiego PN. Do niedawna jeden z najsłabiej zbadanych pod kątem ornitologicznym obszarów w Polsce. Człowiek zagląda tu wyjątkowo i tylko ze specjalnym zezwoleniem w kieszeni. Jedynie dwie krótkie kładki na jego obrzeżu pozwalają spojrzeć na nie z boku.

 

Wilkami pachniało już pierwszego dnia, kiedy wkroczyliśmy w to biebrzańskie uroczysko w ramach czteroletnich badań ornitologicznych. Tego popołudnia z Adamem Dmochem i Andrzejem Dyrczem znaleźliśmy martwego, częściowo zjedzonego jelenia a obok ślady watahy wilków, które wydeptały swą radość z udanego polowania na pokrytym lodem sucharze. W późniejszym czasie spotykałem wilki w różnych sytuacjach. Jeden z nich, utykający, regularnie korzystał z odśnieżonych dróg i dał się obserwować częściej. Poranek 6 maja 2007 był jednak wyjątkowy. Przedziwnie brzmiące piski usłyszałem z daleka i nie miałem pojęcia, co jest ich źródłem. Gdy podszedłem bliżej i zobaczyłem brązowe kłębowisko, nie mogłem mieć wątpliwości – to wilcze szczeniaki. Ślepe, urodzone na dniach, być może nawet wczoraj. Ich ułożenie wskazywało, że przed momentem musiały być karmione przez matkę. Wartość tej obserwacji miała kilka wymiarów. Było to pierwsze gniazdo wilcze w Polsce położone na powierzchni ziemi, nie w norze. Szczeniąt było aż dziesięć: po wojnie nie notowano tak dużego miotu. Gniazdo było wyścielone korą, którą samica ewidentnie zdrapała z leżącego pnia osłaniającego z boku niszę gniazdową, dzięki czemu, pomimo bagiennego podłoża, w gnieździe było sucho. Dorosłych wilków nie zauważyłem. Nic dziwnego. Chodzący po bagnie człowiek nie posiada wilczej finezji i słychać go z daleka. Patrząc jednak na łosie, możemy się tych kompleksów pozbyć, jeśli oczywiście pominiemy szybkość poruszania się… Pomimo to jednak kilka dni wcześniej spotkałem w pobliżu dwa wilki: jeden siedział na szczycie wysokiego wykrotu, drugi u jego stóp. Zobaczyliśmy się jednocześnie. Po chwili nieśpiesznie zniknęły jak duchy. Magiczny moment. Wilczki już po pięciu minutach skupiły się w piramidkę z mordkami do środka. Przy gnieździe byłem ledwie 6 minut, tyle, by udokumentować znalezisko. Nie mogłem być pewny, że dorosłe wilki mnie widziały. Wróciłem w to miejsce po miesiącu, jednak młodych nie było od dawna. Podejrzewam, że rodzice przenieśli je jeszcze tego samego dnia, kiedy je znalazłem. W kolejnym roku natrafiłem jeszcze na dwa podobne gniazda, ale bez młodych. W jednym z nich leżał martwy wilczek. To też utwierdziło mnie w przekonaniu, że wilki mają tu kilka potencjalnych legowisk, które używają naprzemiennie i między nimi przenoszą miot.

.Galeria

portret wilcząt (fot. R. Mikusek)
Radość po polowaniu dla jednego wilka skończyła się małym stresem, gdy wpadł do przerębla...
To był na pewno basior: mocz oddał z boku tropu.

Jedna z ofiar wilka - sarna. Ta została upolowana przypadkiem, 50 m od jej miejsca spoczynku obok którego przechodziły dwa wilki.
Niektórzy uważają, że kał wilczy jest piękny :)
Odchody nadają się świetnie do analizy wilczego pokarmu.

Gniazdo wilcze z 10 młodymi.
Niezdarne szczenięta w pozie tuż po karmieniu.
Pełzając w ciągu 5 min skupiły się w piramidkę i ucichły.

Tak łatwiej utrzymać ciepło.
Ostatni rzut oka...
Inne gniazdo wilcze z martwym szczeniakiem (u dołu ekranu)

Kolejne gniazdo wilcze usłane sierścią samicy
Wyraźny trop wilka w błocie.
Tropy wilcze często krzyżują się tu z łosiowymi


Aby komentować, musisz być zalogowany
Treść: *

avatar usera Mateusz Matysiak2012-07-08 00:19

Sam osobiście mam za sobą znalezisko wilczego gniazda (w norze) i wiem, jak ogromne to emocje, mimo, iż "moje" było już niestety po wyjściu "szczeniąt". Jednak odkrycie otwartego gniazda z taką czeredą to rzecz prawie niemożliwa. A jednak. Gratuluję!
Niech żyją WILKI!


avatar usera Bogusława Jankowska2012-07-05 20:39

Świetnie udokumentowane. Nie każdemu dane jest to przeżyć.


avatar usera Kaźmierczak Radosław ©2012-06-25 16:37

Świetna dokumentacja połączona z unikatowym opisem, bo w końcu tak rzadko widuje się te piękne zwierzaki, że aż człowiek czeka by dowiedzieć się co nie co na ich temat od ludzi którzy je najlepiej znają:)


avatar usera Romuald Mikusek2012-06-25 11:14

Chyba nie jest to rodzaj subpopulacji a raczej dostosowanie. Ciekawi jednak, co jest bardziej pierwotne, czy kopanie, czy też gniazda zewnętrzne. Myślę jednak, że jest to po prostu plastyczność gatunku. Takie gniazda były znajdowane na białoruskich bagnach, ale ciekawe, że także w okolicach Czarnobyla, gdzie człowiek nie zagląda, wilki gniazdują podobnie, w gniazdach naziemnych. Być może wilki zeszły do nor z powodu prześladowań?


avatar usera Grzegorz Leśniewski2012-06-24 19:59

Romku, czy te dwa kolejne znaleziska wilczych gniazd mogą sugerować, że mamy do czynienia z bagienną subpopulacją, która przystosowała się do życia w tych specyficznych warunkach? Artykuł niezwykle ciekawy z piękną dokumentacją fotograficzną!


avatar usera Ame Dzięciołek Agaru2012-06-24 19:55

zazdraszczam , piękne


avatar usera magda rżana2012-06-24 18:54

kurde brakło mi słów....patrzę na zdjęcia maluszków i nie wiem co napisać....pięknie.....:O))


avatar usera Bartek Nosarzewski2012-06-24 16:31

swietnie napisane i pokazane :) szacuneczek :)


avatar usera Przemek Kumorek2012-06-24 15:13

Jestem pod ogromnym wrażeniem! Znałem tą historię ale nie tak jak opisałeś i pokazałeś. Warto było poczekać...


Wasze wiadomości - Najnowsze
„Persil Eko Laboratorium Szopa Pracza” wystartowało!
W niedzielę 2 czerwca br. w warszawskim ZOO marka Persil otworzyła cykl spotkań edukacyjnych dla dzieci, które mają na celu przybliżenie najmłodszym zagadnień związanych z praniem i eko-oszczędnościami wody i energii. A wszystko w atmosferze ekscytujących doświadczeń i wspólnej zabawy!
Czytaj więcej»
„Eko Laboratorium Szopa Pracza”, czyli nowy projekt edukacyjny marki Persil
Marka Persil umacniając swoją pozycję lidera segmentu środków do prania, inicjuje nowy projekt edukacyjny. Dzięki spotkaniom z „Persil Eko Laboratorium Szopa Pracza” najmłodsi uczestnicy zabawy będą odkrywać w sobie pasję do nauki. Sprytny Szop Pracz przybliży najmłodszym zagadnienia związane z praniem i oszczędzaniem wody i energii, zaszczepiając w nich ciekawość świata.
Czytaj więcej»

»Ptaki morskie a ptaki gorskie»Rośliny górskie a rośliny nadmorskie»OGÓLNOPOLSKI KONKURS EKO ODKRYWCY JUŻ PO RAZ SZÓSTY!
Wasze wiadomości - Najpopularniejsze
Polska przyroda w rozdzielczości full HD
Ogromny postęp w dziedzinie elektroniki spowodował, że lustrzanką cyfrową możemy filmować. Dziś każdy niemal posiadacz nowszego korpusu foto, ma w ręku narzędzie pozwalające nakręcić materiał na film przyrodniczy o jakości technicznej nadającej się do zaprezentowania go w TV wysokiej rozdzielczości (tzw. Full HD).
Czytaj więcej»
Puławska (nie)pustynia
Bagna Biebrzańskie, Dolina Baryczy, Bieszczady, Puszcza Białowieska i kilka innych miejsc to dla miłośników przyrody miejsca kultowe. Odwiedzenie ich to oczywiście ogromna frajda. Ale ciekawe przyrodniczo miejsca często są na wyciągnięcie ręki, blisko miejsca naszego zamieszkania. Dla mnie takim miejscem jest… pustynia.
Czytaj więcej»

»Spotkanie z pustułkami.»Magurskie potoki»Opowieść o drucieńcu wodnym (Gordius cf. aquaticus).
Napisz artykuł

Napisz swój atrtykuł, dodaj zdjęcia i opublikuj na naszej stronie. Zachęcamy Cię do współtworzenia z nami wortalu polskaprzyroda.pl

Dodaj swój artykuł

Polecamy: www.weselewszczyrku.pl, www.olzalogistic.com