Pierwszy dzień wiosny:

rejestracja Rejestracja
logowanie Zaloguj się
połącz z fb Połącz z Fb

Młode wilki

Sławomir Wojtczak
data: 09.07.2012
Zdjęcie dokumentacyjne, zwłaszcza ze spotkania z wilkami, ma ogromną wartość... W jakich okolicznościach powstało i jak wielkie szczęście miał nasz bohater? Krótka pogawędka ze Sławkiem Wojtczakiem...


 

Zdjęcie dokumentacyjne, zwłaszcza ze spotkania z wilkami, ma ogromną wartość. Widać moment i chwilę, czuć emocje. Jak doszło do tego zdarzenia?


Właśnie, nawet kiepski "dokument", ale prezentujący interesujący gatunek jest bardzo ciekawy. Pokazuje nam niekoniecznie piękno fotografii, ale jest zapisem niesamowitego spotkania, którego doświadczyłem, a na lepsze zdjęcia przyjdzie czas.  Jak doszło do spotkania z wilkami? W bardzo prosty i spontaniczny sposób. Jechałem samochodem przez las, aby zobaczyć czy coś się ciekawego dzieje. Aparat zawsze trzymam na fotelu obok. Kiedy wyjechałem zza zakrętu zobaczyłem jakieś zamieszanie na drodze. Początkowo myślałem, że to zające, ale kiedy się zorientowałem, co tak na prawdę widzę, poczułem na całym ciele dreszcz emocji. Dawno czegoś takiego nie doświadczyłem. Nie mogłem uwierzyć, czego jestem teraz świadkiem. Zdążyłem naliczyć około ośmiu młodych wilków, które szybko zniknęły w młodniku.. Gęstwina pozwoliła mi jedynie na wyłuskanie jednego "młodzika", którego pokazałem na zdjęciu.

 

Wiem, że to wszystko wydarzyło się około godziny 20:40, zaledwie wczoraj, w niedzielę 8 lipca. W jakim regionie Polski?


Niestety, wolałbym nie zdradzać dokładnego miejsca z wiadomych przyczyn, bo namiary mogłyby wpaść w niepowołane ręce, ale mogę powiedzieć, że spotkanie miało miejsce na terenie północnej części Wielkopolski.

 

Czy to Twoje pierwsze spotkanie z wilkami?


To jest moje drugie spotkanie z wilkami, a pierwsze z młodymi. Parę lat temu, jeszcze jako młody brzdąc siedząc z tatą leśniczym na ambonie, podczas inwentaryzacji zwierzyny, na zrąb wyszły 4 wilki. Podeszły bardzo blisko. Spokojnie, majestatycznie... Mimo, że to było kilkanaście lat temu doskonale pamiętam to spotkanie.

 

Jakie emocje towarzyszyły Ci gdy zauważyłeś młode wilki?

 

Jak już wspomniałem wyżej, emocje były ogromne, ale zachowałem zimną krew i wykonałem jakieś zdjęcie. No ale musze przyznać, że przez ten dreszcz emocji trochę ręka drżała.

 

 

Jak ludzie traktują te zwierzęta w Twojej okolicy?

 

Hmmm... trudne pytanie. Mogę jedynie wywnioskować, że ludzie,z którymi rozmawiam na takie tematy, a którzy nie mają żadnego związku z lasem i przyrodą, oprócz niedzielnego zbierania grzybów i jagód, nie darzą wilków zbytnim szacunkiem. Czują przed nimi strach i obawę. Często zadają mi pytania, czy nie boję się, że je spotkam na swojej drodze. Zawsze odpowiadam, że pragne je spotkać z całego serca, ale niestety nie udaje mi się.

 

Od jak dawna interesujesz się przyrodą i fotografią przyrodniczą?

 

Przyrodą interesuję się praktycznie od dziecka. Pewnie dlatego, że wychowałem się w leśniczówce na skraju lasu. Tam kontakt z przyrodą był dla mnie codziennością. Chcę pójść w ślady ojca i w tym roku zaczynam studiować leśnictwo. 
Fotografia przyszła z czasem. Kiedyś była lornetka a czasami zabierany z domu aparat "Smiena". Sądzę, że sporo osób miało do czynienia z takim zabytkiem. 3 lata temu kupiłem lustrzankę Nikona wraz z teleobiektywem 300mm, który używam do tej pory i staram się spędzać w lesie każdą wolną chwilę, ponieważ daje mi to wytchnienie od szkoły i nauki... Częściej wracam bez zdjęć, ale zazwyczaj z ciekawymi obserwacjami i doświadczeniem, które mam nadzieję, kiedyś zaowocuje.

Cieszę się, że zdecydowałeś się opowiedzieć o tym wszystkim właśnie na naszym wortalu.

 

To jest mój drugi wpis na wortalu polskaprzyroda.pl i mam nadzieję, że nie ostatni, ponieważ panuje tu świetna atmosfera podparta ciekawymi artykułami.

I życzę wszystkim spotkań z dzikimi wilkami. Dobrze, że wracają na swoje stare rewiry.

 

Sławku, dziękuję za ciepłe słowa.

Pozdrawiam serdecznie i do zobaczenia w terenie
Sławomir Wojtczak

 

Rozmawiał: Przemek Kumorek
Galeria

Jeden z ośmiu młodych wilków. Fot. Sławomir Wojtczak
Wilcza nora, Wielkopolska. Fot. Sławomir Wojtczak

Aby komentować, musisz być zalogowany
Treść: *

avatar usera Romuald Mikusek2012-07-09 22:35

Sporo młodych. Z drugiej strony Sabina Nowak mówiła mi kiedyś, że jej zdaniem mioty z 8, 10 czy 12 wilczkami to może być norma. Rzecz w dużej śmiertelności szczeniąt. Ta wataha miałaby liczyć w przyszłości 10 osobników... Wolałbym wierzyć, że dotrwają w tej liczbie do dorosłości...


avatar usera Arkadiusz Broniarek2012-07-09 21:03

Super spotkanie, tylko pozazdrościć. Gratulacje.


avatar usera Barbara Kudławiec2012-07-09 19:16

Piękne zdarzenie, życzę kolejnych takich Tobie, a nam o nich opowieści :-)


avatar usera Bartek Nosarzewski2012-07-09 18:33

gratki :)


avatar usera Przemek Kumorek2012-07-09 17:27

Spotkanie jak marzenie. Boję się tylko, że są jeszcze ludzie, którzy niechętnie widzą te zwierzaki w naszym środowisku. Nie zdają sobie może sprawy z tego, jak ciężko jest im przetrwać.


avatar usera magda rżana2012-07-09 16:23

jak bajka.....:o)))
gratuluję.....:o))) i zazdroszczę....:o)))


avatar usera Kaźmierczak Radosław ©2012-07-09 15:14

Wspaniałe spotkanie godne pozazdroszczenia a najpiękniejsze zdjęcia to te w naszej głowie :). Czekam na więcej takich niecodziennych spotkań i tego ci życzę Sławku


Wasze wiadomości - Najnowsze
Ptaki morskie a ptaki gorskie
W Polsce wystepuje wiele gatunków ptaków. 
Czytaj więcej»
Rośliny górskie a rośliny nadmorskie
W Polsce roślinność jest bardzo różnorodna. Rośliny rosnące w Karpatach trochę różnią się od roślinności nadmorskiej. 
Czytaj więcej»

»OGÓLNOPOLSKI KONKURS EKO ODKRYWCY JUŻ PO RAZ SZÓSTY!»Finał 5 edycji konkursu Eko Odkrywcy»Ogólnopolski konkurs Eko Odkrywcy już po raz piaty!  
Wasze wiadomości - Najpopularniejsze
Polska przyroda w rozdzielczości full HD
Ogromny postęp w dziedzinie elektroniki spowodował, że lustrzanką cyfrową możemy filmować. Dziś każdy niemal posiadacz nowszego korpusu foto, ma w ręku narzędzie pozwalające nakręcić materiał na film przyrodniczy o jakości technicznej nadającej się do zaprezentowania go w TV wysokiej rozdzielczości (tzw. Full HD).
Czytaj więcej»
Puławska (nie)pustynia
Bagna Biebrzańskie, Dolina Baryczy, Bieszczady, Puszcza Białowieska i kilka innych miejsc to dla miłośników przyrody miejsca kultowe. Odwiedzenie ich to oczywiście ogromna frajda. Ale ciekawe przyrodniczo miejsca często są na wyciągnięcie ręki, blisko miejsca naszego zamieszkania. Dla mnie takim miejscem jest… pustynia.
Czytaj więcej»

»Spotkanie z pustułkami.»Magurskie potoki»Bliskie spotkanie.
Napisz artykuł

Napisz swój atrtykuł, dodaj zdjęcia i opublikuj na naszej stronie. Zachęcamy Cię do współtworzenia z nami wortalu polskaprzyroda.pl

Dodaj swój artykuł