Pierwszy dzień wiosny:

rejestracja Rejestracja
logowanie Zaloguj się
połącz z fb Połącz z Fb

Fotopułapki

Romuald Mikusek
data: 11.07.2012
Przyrodnicy dostali do rąk niesamowite narzędzie - fotopułapki. Dzięki nim możemy monitorować dane miejsce przez całą dobę bez względu na panujące warunki.


Pierwszy raz z fotopułapką zetknąłem się kilkanaście lat temu. Mój znajomy ze Szwajcarii – Simon Birrer - rozstawiał wtedy na terenie Alp własnej konstrukcji aparaty  fotograficzne połączone z fotokomórką i zestawem lamp, aby uchwycić na czarno-białej kliszy fotograficznej sceny z życia rysi. Dzięki temu uzyskiwał imponujące efekty i wspaniałe dane. Obecnie każdy może się zaopatrzyć w profesjonalny sprzęt, który nie tylko zrobi zdjęcie ale i nagra dobrej jakości film. Ograniczeniem są  - jak to często bywa – pieniądze i nasza wyobraźnia…

Fotopułapka nie wydziela niepokojącego zapachu, tkwi nieruchomo w jednym miejscu a energii starczyć może jej na wiele dni. Włącza się jedynie wtedy, gdy zarejestruje ruch, zaś w nocy wspomaga jest przez podświetlenie podczerwone. Zwierzęta traktują ją jak zwykły element krajobrazu, jedynie od czasu do czasu jakiś ciekawski zwierzak zaglądnie w jej optyczne oko...

W wielu Parkach Narodowych prowadzi się obecnie inwentaryzacje ssaków w oparciu o system pułapek montowanych na ścieżkach, przy norach, sztucznych schronieniach. Stwierdzenie obecności czy policzenie gatunków to nie wszystko. Można w ten sposób zdobyć cenne dane na temat rozrodu, behawioru, aktywności dobowej i dużo innych informacji pomocnych w ochronie zwierząt czy ich poznaniu. Choć temat jest dość świeży, to już teraz można poświęcić mu wiele stron podręcznika.

Opisy przy fotografiach ilustrują przykładowe wykorzystanie fotopułapek.

 

Tym krótkim wstępem rozpoczynamy cykl artykułów poświęcony wykorzystaniu fotopułapek, gdzie zaprezentujemy unikatowe zdjęcia i poznamy ludzi, którzy stosują te urządzenia w swojej pracy.
Galeria

Struktura stad dzików... (fotopułapka: R. Mikusek/ J. Jakubiec. - G. Stołowe)
Struktura płciowa i aktywność jeleni... (fotopułapka: R. Mikusek/ J. Jakubiec. - G. Stołowe)
Aktywność i behawior popielicy, wykorzystywanie sztucznych schronień (fotopułapka: R. Mikusek/ J. Jakubiec. - G. Stołowe)

 Aktywność drapieżników - lis. (fotopułapka: G. Leśniewski/ W. Juda - Bieszczady)
Rozrodczość, wykorzystywanie nor - borsuk z młodym (fotopułapka: J. Jakubiec/ E. Gurba /M. Niemczyk - G. Stołowe)
Aktywność i liczebność rzadkich drapieżników - niedźwiedź (fotopułapka: G. Leśniewski/ W. Juda - Bieszczady)

Fotografia rysi z Alp zrobiona zwykłym aparatem fotograficznym połączonym z fotokomórką (fot. S. Birrer)
... a w końcu  sami obserwatorzy :) (na fot. Przemek Kumorek)

Aby komentować, musisz być zalogowany
Treść: *

avatar usera Marcin Lenart2012-07-12 22:28

Foto pułapki rzeczywiście dają dużo możliwości dokumentacji naturalnych zachowań zwierząt,których nigdy nie udało by się sfotografować w tradycyjny sposób,choć by ze względu na to że kto by wytrzymał dwa tygodnie z aparatem przy oku ;)Jest to w miarę nowa dziedzina fotografii,ale na pewno bardzo przyszłościowa.Czekam więc na ciekawe ujęcia wykonane właśnie w ten sposób :)
Co do obawy o utratę sprzętu.Mój kolega który wykonuje mnóstwo ciekawych zdjęć właśnie tą metodą,nigdy nie zostawia foto pułapki w zimie kiedy jest śnieg,aby nikt po śladach nie dotarł do pozostawionego sprzętu fotograficznego :)


avatar usera Kaźmierczak Radosław ©2012-07-12 13:29

no to troszkę mnie uspokoiłeś:) chodź nie posiadam takiej fotopułapki ale w przyszłości może mi się uda w taką wyposażyć no ale to się okażę. tym czasem czekam na kolejne artykuły z tej serii :) dzięki i pozdrawiam


avatar usera Romuald Mikusek2012-07-12 11:01

W odp. na komentarz Radka - rzeczywiście, zawsze jest taka obawa. Stosuje się kilka wyjść: wieszanie z dala od ścieżek lub wysoko, mocna, zamykana obudowa, druga fotopułaka kontrolująca tą pierwszą, nisko powieszoną, fotopułapka, która przesyła zdjęcie na komórkę zaraz po wykonaniu (jest szansa, że przyjdzie do nas zdjęcie złodzieja :)


avatar usera Michał Piekarski2012-07-12 10:40

Super temat, w zeszłym roku próbowałem się do tego zabrać, ale tak jak wspomniałeś... ograniczenia finansowe ;-) Mam nadzieję, że coś tu od Was w tym temacie podglądne i sam w tym roku się skuszę.


avatar usera Kaźmierczak Radosław ©2012-07-12 08:49

Ten osobnik na ostatnim zdjęciu zdaje się być bardzo zainteresowany fotopułapką:).Ja obawiam się innej rzeczy jeśli chodzi o te urządzenia a mianowicie o wścibskich ludzi którzy mogą odnaleźć przypadkiem taką fotopułapkę i po prostu ją zwinąć :(


avatar usera Barbara Kudławiec2012-07-12 06:02

Ciekawie się zapowiada :-) :-) :-)


Wasze wiadomości - Najnowsze
Finał 5 edycji konkursu Eko Odkrywcy
Konkurs Eko Odkrywcy od pięciu lat jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych inicjatyw edukacyjnych, która angażuje nauczycieli, dzieci oraz młodzież do wspólnego planowania działań dla dobra przyrody. W grudniu odbył się 5 finał konkursu, w którym wzięło udział niemal 180 projektów z całej Polski.  
Czytaj więcej»
Ogólnopolski konkurs Eko Odkrywcy już po raz piaty!  
Wystartowała kolejna edycja konkursu Eko Odkrywcy, który zachęca nauczycieli oraz ich podopiecznych do aktywnego dbania o środowisko. W tym roku na zwycięzców czekają nagrody w postaci dofinansowania projektów ekologicznych 4x po 5000zł oraz 15000zł z przeznaczeniem na Wyprawę Badawczą lub wyposażenie Zielonej Klasy. Motywem przewodnim tegorocznego konkursu jest doświadczanie ekologii ,,na okrągło”, przez 365 dni w roku, dzielenie się wiedzą, poszerzanie swoich horyzontów i eksperymentowanie na całego!  
Czytaj więcej»

»Zoo Design Conference we Wrocławiu: o dobrej architekturze w ogrodach zoologicznych»Znamy zwycięzców konkursu Eko Odkrywcy 4»Można już głosować na Eko Odkrywców
Wasze wiadomości - Najpopularniejsze
Polska przyroda w rozdzielczości full HD
Ogromny postęp w dziedzinie elektroniki spowodował, że lustrzanką cyfrową możemy filmować. Dziś każdy niemal posiadacz nowszego korpusu foto, ma w ręku narzędzie pozwalające nakręcić materiał na film przyrodniczy o jakości technicznej nadającej się do zaprezentowania go w TV wysokiej rozdzielczości (tzw. Full HD).
Czytaj więcej»
Spotkanie z pustułkami.
Będąc w pracy, idąc korytarzem, usłyszałam za oknem przenikliwe nawoływania. Natychmiast skojarzyłam, że musi to być drapieżny ptak. Zaczęłam się pilnie rozglądać...
Czytaj więcej»

»Puławska (nie)pustynia»Magurskie potoki»Bliskie spotkanie.
Napisz artykuł

Napisz swój atrtykuł, dodaj zdjęcia i opublikuj na naszej stronie. Zachęcamy Cię do współtworzenia z nami wortalu polskaprzyroda.pl

Dodaj swój artykuł