Pierwszy dzień wiosny:

rejestracja Rejestracja
logowanie Zaloguj się
połącz z fb Połącz z Fb

"Obrazy natury... Nad strumykiem"

K&T
data: 22.07.2012
To pierwsza część serii składającej się z krótkich filmów ukazujących piękno polskiej przyrody. Autorzy cyklu przemierzają różne środowiska, mniej lub bardziej dostępne, często tuż obok nas.


Gdy zima jest sroga i zamarzają rzeki, on ginie. 
Jak straszliwie okrutna musi to być śmierć. Wszystko sprzeciwia się jemu...


Wreszcie wiosna, jemu cudem udało się ujść z życiem. Przy odrobinie szczęścia można go usłyszeć.  Tjit -rozlegał się wzdłuż koryta rzeki. 
Filmuję zawilce zapraszające wiosenne trzmiele. Nagle jakiś ptak przeleciał nad taflą wody, a zaraz za nim kolejny. Nie skojarzyłem go, ale po chwili dostrzegłem wysoko na gałęzi. Obserwował mnie. Byłem tuż obok jego norki. To zimorodek.

Tej wiosny wybrały sobie wąski strumyk obficie zaopatrzony w cierniki - to ich przysmak. Tuż nad lustrem wody w wiosennej atmosferze miłości, tam i z powrotem  uganiają się za sobą, co chwilkę lądując na gałęzi. 
Modne w naszym kraju regulowanie rzek, wycinanie nadbrzeżnych drzew sprawia, że zimorodka znamy wszyscy, lecz coraz rzadziej go widujemy. Staje się gatunkiem wymierającym. A przecież to najpiękniej ubarwiony ptak Polski - koliber północy. Ich ubarwienie to połączenie lazurytu i topazu z cynamonowym podłożem. To on, a w zasadzie kształt jego dzioba i głowy, stały się protoplastą najszybszego pociągu świata serii E5.
Są przywiązane do swoich rewirów, potrafią rokrocznie wyprowadzać lęgi w tych samych miejscach, kopiąc za każdym razem nową norkę. 


Niestety, w tym roku już go nie znalazłem, być może sroga zima zabrała jego ostatnie tchnienie...

                    K&T

 
Galeria

fot. K&T

Aby komentować, musisz być zalogowany
Treść: *

avatar usera Bartek Nosarzewski2012-07-23 21:56

swietna robota :) gratulacje


avatar usera magda rżana2012-07-23 20:41

fajny pomysł z tymi filmikami.....prawie jak bym tam była...dziękuję


avatar usera Bogusława Jankowska2012-07-23 20:12

Nigdy na żywo nie widziałam zimorodka. Dziękuję, że mogłam poznać jego zwyczaje. Coś pięknego.


avatar usera Barbara Kudławiec2012-07-22 23:57

Całość śliczna, dzięki!
Powinni to przeczytać i obejrzeć wszyscy wycinający nadrzeczne drzewa i regulujący rzeki ...


avatar usera Ola Kumorek2012-07-22 20:27

Bardo ładny film i artykuł.
Gratulacje!


Wasze wiadomości - Najnowsze
Finał 5 edycji konkursu Eko Odkrywcy
Konkurs Eko Odkrywcy od pięciu lat jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych inicjatyw edukacyjnych, która angażuje nauczycieli, dzieci oraz młodzież do wspólnego planowania działań dla dobra przyrody. W grudniu odbył się 5 finał konkursu, w którym wzięło udział niemal 180 projektów z całej Polski.  
Czytaj więcej»
Ogólnopolski konkurs Eko Odkrywcy już po raz piaty!  
Wystartowała kolejna edycja konkursu Eko Odkrywcy, który zachęca nauczycieli oraz ich podopiecznych do aktywnego dbania o środowisko. W tym roku na zwycięzców czekają nagrody w postaci dofinansowania projektów ekologicznych 4x po 5000zł oraz 15000zł z przeznaczeniem na Wyprawę Badawczą lub wyposażenie Zielonej Klasy. Motywem przewodnim tegorocznego konkursu jest doświadczanie ekologii ,,na okrągło”, przez 365 dni w roku, dzielenie się wiedzą, poszerzanie swoich horyzontów i eksperymentowanie na całego!  
Czytaj więcej»

»Zoo Design Conference we Wrocławiu: o dobrej architekturze w ogrodach zoologicznych»Znamy zwycięzców konkursu Eko Odkrywcy 4»Można już głosować na Eko Odkrywców
Wasze wiadomości - Najpopularniejsze
Polska przyroda w rozdzielczości full HD
Ogromny postęp w dziedzinie elektroniki spowodował, że lustrzanką cyfrową możemy filmować. Dziś każdy niemal posiadacz nowszego korpusu foto, ma w ręku narzędzie pozwalające nakręcić materiał na film przyrodniczy o jakości technicznej nadającej się do zaprezentowania go w TV wysokiej rozdzielczości (tzw. Full HD).
Czytaj więcej»
Spotkanie z pustułkami.
Będąc w pracy, idąc korytarzem, usłyszałam za oknem przenikliwe nawoływania. Natychmiast skojarzyłam, że musi to być drapieżny ptak. Zaczęłam się pilnie rozglądać...
Czytaj więcej»

»Puławska (nie)pustynia»Magurskie potoki»Bliskie spotkanie.
Napisz artykuł

Napisz swój atrtykuł, dodaj zdjęcia i opublikuj na naszej stronie. Zachęcamy Cię do współtworzenia z nami wortalu polskaprzyroda.pl

Dodaj swój artykuł